Preferencyjna stawka VAT tylko na roboty wewnątrz budynku

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-06-2013 r.

Roboty wykonywane poza budynkiem są opodatkowane podstawową stawką VAT. Tylko roboty wykonywane wewnątrz obiektów mieszkalnych są objęte 8% stawką podatku – stwierdził NSA w uchwale wydanej 3 czerwca 2013 r. (sygn. akt I FPS 7/12).

Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnął w poniedziałkowej uchwale wątpliwości dotyczące stosowania 8% stawki podatku od towarów i usług w stosunku do robót obiektów objętych społecznym programem.

Prezes NSA zwrócił się do siedmioosobowego składu Naczelnego Sądu Administracyjnego z pytaniem, czy 8% stawkę VAT można zastosować do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, które są wykonywane poza bryłą takich obiektów. Przykładowo, czy preferencyjną stawkę VAT można stosować tylko do przyłączy sieci wodociągowej w samym budynku mieszkalnym, czy także do przyłączy usytuowanych poza bryłą budynku.

 

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził w uchwale, że 8 % stawki VAT nie można stosować do robót wykonywanych poza budynkiem. Zatem podlegają one opodatkowaniu stawką podstawową - 23%.

Sąd wskazał, że zgodnie z definicją budynkiem jest budowla naziemna, ograniczona ścianami i dachem, a definicja ta nie obejmuje innych elementów, mimo że są związane z budynkiem. NSA podkreślił, że wprawdzie infrastruktura jest związana z budynkiem, to roboty dotyczące budynku i infrastruktury można rozgraniczyć.

Źródło: Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 7/12.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31389 )
Array ( [docId] => 31389 )