Montaż szaf wnękowych trwale związany z lokalem pozwala na preferencyjną stawkę VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Piotr Kowalski
Data: 05-04-2014 r.

Jeżeli zaprojektowane i zamontowane meble na wymiar można łatwo rozmontować, a demontaż nie spowoduje uszkodzenia żadnego elementu mebli, czy też lokalu, wówczas nie jest to modernizacja. A to oznacza, że taką usługę trzeba opodatkować 23% stawką VAT.

Wiele wątpliwości podatników budzi kwestia prawidłowego zakwalifikowania czynności projektowania i montażu mebli. Podatnicy często spierają się z organami skarbowymi czy tego rodzaju usługa ma charakter modernizacji i czy należy opodatkować ją stawką VAT w wysokości 23%.

 

W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r. stawka podstawowa wynosi 23%, natomiast obniżona - 8%. Na art. 41 ust. 12 ustawy o VAT obniżoną stawkę VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Aby prawidłowo ustalić stawkę VAT dotyczącą trwałej zabudowy trzeba sprawdzić, czy czynności te można zakwalifikować jako modernizację obiektu budowlanego lub jego części (lokalu) objętego społecznym programem mieszkaniowym czy też jest to dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. W zależności od kwalifikacji zastosowanie będzie miała preferencyjna lub podstawowa stawka podatku od towarów i usług.

Jeżeli montaż komponentów meblowych użytych do trwałej zabudowy następuje z wykorzystaniem w sposób istotny elementów obiektu budowlanego/lokalu, który przez konstrukcyjne połączenie stworzy trwałą zabudowę spełniającą jako całość określoną funkcję użytkową, to czynność taka będzie stanowić usługę modernizacji. A to oznacza, że będzie można zastosować do niej 8% stawkę VAT. Aby wykonane pod wymiar meble stanowiły trwałą zabudowę meblową, nie mogą one (na potrzeby uznania ich za "modernizację" w VAT) funkcjonować w obrocie tak, jak to ma miejsce w przypadku mebli "wolnostojących".

Źródło:

Interpretacja ogólna ministra finansów z 31 marca 2014 r., nr PT1/033/5/133/WLI/14/RD30577

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34624 )
Array ( [docId] => 34624 )