Nabycie samochodu za granicą oznacza konieczność rozliczenia VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 14-05-2013 r.

Podatnicy decydujący się na nabycie samochodów będących nowymi środkami transportu z innych krajów Unii Europejskiej, muszą liczyć się koniecznością zapłaty VAT od tej transakcji. Sposób rozliczenia VAT zależy od statusu nabywcy.

W przypadku, gdy nabywcą nowego samochodu jest podmiot zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny, wówczas podatek należny z tytułu tej transakcji (czyli podatek „do zapłaty”) powinien być rozliczony w deklaracji podatkowej składanej za okres w którym doszło do powstania obowiązku podatkowego (najczęściej będzie to składana miesięcznie deklaracja VAT-7).

Podatnik VAT przedstawia naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-23 informację o nabytym środku transportu wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającą nabycie samochodu. Deklaracja ta (z kopią faktury i dowodem zapłaty) są podstawą do wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu.

Zaświadczenie to wydaje się z urzędu i jest ono podstawą rejestracji samochodu w urzędzie komunikacji. Dodatkowo przedsiębiorcy będący podatnikami VAT czynnymi wykazują kwotę podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu (oraz innych środków transportu) w deklaracji VAT w rubryce dotyczącej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Jednocześnie mają prawo do odliczenia zapłaconego VAT.

Podatek od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest zarówno podatkiem należnym jak i naliczonym. Podatnicy VAT czynni kupujący w UE nowy samochód, mają obowiązek wpłacenia należnego VAT w terminie 14 dni od dnia postania obowiązku podatkowego.

 

Należy pamiętać, że wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego samochodu będącego nowym środkiem transportu oznacza konieczność złożenia w urzędzie skarbowym informacji podsumowującej, zawierającej dane dotyczące tej transakcji.

Jeżeli natomiast nabywcą samochodu będącego nowym środkiem transportu jest podmiot, który nie ma obowiązku składania miesięcznych lub kwartalnych deklaracji podatkowych (czyli podmiot inny niż czynny podatnik VAT np. osoba fizyczna), to należny podatek jest rozliczany w deklaracji VAT-10. Musi jednak także złożyć formularz VAT-23 wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającą nabycie nowego środka transportu. Podatek należy rozliczyć w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. W odróżnieniu od podatnika VAT czynnego, osoba prywatna nie musi składać informacji podsumowującej.

Rafał Kuciński, prawnik, specjalista z zakresu VAT


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31378 )
Array ( [docId] => 31378 )