Niedobory towarów a podatek VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 15-10-2012 r.

Niejednokrotnie zdarza się, iż w firmie powstają niedobory towarów. Powstanie niedoboru towarów wywołuje skutki podatkowe. Na gruncie podatku VAT podatnicy niejednokrotnie zadają sobie pytanie czy w związku ze stwierdzeniem niedoborów towarów należy skorygować odliczony podatek VAT. Sprawdź to.

Zgodnie z zasadą neutralności podatkowej w VAT, podatnik nie może faktycznie ponosić ciężaru tego podatku. Oznacza to, iż VAT nie powinien obciążać podatników – nabywców towarów i usług, którzy nie są ich ostatecznymi odbiorcami.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Dokumentem uprawniającym do odliczenia VAT jest faktura VAT, otrzymana przez podatnika z tytułu nabycia przez niego towarów i usług.

A zatem podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Dlatego też należy uznać, iż stwierdzone niedobory towarów nie powoduje konieczności korekty podatku naliczonego. Powyższe potwierdził Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu, w piśmie z 18 sierpnia 2005 r., nr DPP-005-39/05 w którym czytamy: „(…) nie należy korygować in minus podatku VAT od utraconych wskutek kradzieży z włamaniem towarów handlowych w sytuacji, gdy wartość poniesionej szkody zostaje zwrócona w wysokości netto przez firmę ubezpieczeniową. Spowodowane jest to tym, iż zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym, każda strata pokryta otrzymanym odszkodowaniem stanowi koszt uzyskania przychodów, a zatem nie ma obowiązku korygowania podatku naliczonego dotyczącego składnika majątku będącego przedmiotem ubezpieczenia, zarówno w przypadku otrzymania odszkodowania w kwocie brutto i netto (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31261 )
Array ( [docId] => 31261 )