Nowy wzór deklaracji dla podatku akcyzowego od wyrobów węglowych

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 28-05-2013 r.

Od 1 lipca będzie nowy wzór deklaracji AKC-WW, który zmienia okres rozliczeniowy w zakresie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych z miesiąca na kwartał. Projekt został przygotowany 6 maja 2013 roku.

Przygotowany przez resort finansów projekt z 6 maja 2013 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym przewiduję zmianę deklaracji dla podatku akcyzowego od wyrobów węglowych.

W obecnie obowiązującej deklaracji AKC-WW w polu 4 zapis: miesiąc, zostanie zastąpiony: kwartał.

Zmiana ta związana jest z równolegle przygotowywanym projektem rozporządzenia, który określa kwartalne okres rozliczeniowy w zakresie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych.

Obecnie podatnicy mają obowiązek:

- składać deklaracje właściwemu naczelnikowi urzędu celnego,

- obliczać,

- wpłacać akcyzę na rachunek właściwej izby celnej za miesięczne okresy rozliczeniowe.

Muszą to zrobić to 25. dnia przypadającego w drugim miesiącu od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Zmieniona deklaracja została dostosowana do kwartalnego okresu rozliczeniowego. Jak oceniają projektodawcy – nowa regulacja będzie sporym uproszczeniem obowiązków administracyjnych zarówno dla podatników, jak i dla organów podatkowych.

Wzór deklaracji AKC-WW dla podatku akcyzowego od wyrób węglowych stosuje się począwszy do rozliczenia za trzeci kwartał 2013 r.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2013 r.

Źródło: projekt z 6 maja 2013 r. rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku akcyzowego, deklaracji w sprawie przedpłaty akcyzy oraz informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31388 )
Array ( [docId] => 31388 )

Array ( [docId] => 31388 )