Obliczanie prewspółczynnika metodą opartą o dane finansowe

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 28-04-2016 r.

Czy obliczając prewspółczynnik należy brać pod uwagę w wartości obrotu z działalności gospodarczej przychody statystyczne – nieopodatkowane z dodatnich różnic kursowych powstałych w wyniku wyceny należności lub zobowiązań spółki wyrażonych w walucie obcej na dzień bilansowy zgodnie z ustawą o rachunkowości?

Z początkiem 2016 r. dodane zostały przepisy art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT określające zasady dokonywania odliczeń częściowych w przypadkach, gdy podatnicy dokonują zakupów towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza. Odliczenia takie dokonywane są z uwzględnieniem tzw. prewspółczynnika (nazywanego często preproporcją).

 

Co do zasady, nie obowiązuje jeden sposób określania prewspółczynnika. Podatnicy obowiązani do stosowania nowych przepisów, co do zasady, mogą wybrać taki sposób określenia prewspółczynnika, który najbardziej odpowiada specyfice wykonywanej przez nich działalności oraz dokonywanych przez nich nabyć (zob. art. 86 ust. 2a ustawy o VAT).

W praktyce większość podatników stosuje metodę obliczania prewspółczynnika, o której mowa w art. 86 ust. 2c pkt 3 ustawy o VAT, tj. metodę opartą o dane finansowe. W przypadku wyboru tej metody preproporcją będzie określana jako udział rocznego obrotu z działalności gospodarczej w rocznym obrocie podatnika z działalności gospodarczej powiększonym o otrzymane przychody z innej działalności, w tym wartość dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, otrzymanych na sfinansowanie wykonywanej przez tego podatnika działalności innej niż gospodarcza.

Wskazane w treści pytania przychody (przychody statystyczne – nieopodatkowane z dodatnich różnic kursowych powstałych w wyniku wyceny należności lub zobowiązań spółki wyrażonych w walucie obcej na dzień bilansowy zgodnie z ustawą o rachunkowości) są ściśle związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą.

Nie są to zatem przychody z innej działalności, które są uwzględniane (w mianowniku) przy obliczaniu prewspółczynnika wskazaną metodą. W konsekwencji – skoro również nie stanowią one obrotu spółki – nie są one w ogóle uwzględniane przy obliczaniu prewspółczynnika tą metodą.

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38985 )
Array ( [docId] => 38985 )