Rozliczanie usługi udzielenia gwarancji

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 27-04-2016 r.

Podatnikami VAT z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług są sprzedawcy (dostawcy towarów oraz usługodawcy). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca.

Problem: Spółka krajowa została obciążona przez kontrahenta Unii Europejskiej kosztami nabycia zabezpieczenia finansowego należytego wykonania usługi w postaci gwarancji. Kontrahent Unii Europejskiej wystawił fakturę bez podatku VAT. Czy spółka krajowa powinna rozpoznać i rozliczyć podatek VAT, zgodnie z art. 28b ustawy o VAT? Czy powinna traktować tę usługę jak import usług finansowych? Jak prawidłowo rozliczyć taką transakcję?

 

Rozwiązanie: Nabycie przedmiotowej usługi udzielenia gwarancji stanowi dla Państwa import usług.

Zwróćmy uwagę, że przypadkach określonych przepisami art. 17 ust. 1 pkt 4-8 ustawy o VAT podatnikami z tytułu dostaw towarów oraz świadczenia usług mogą być również nabywcy (w ramach tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia; ang. reverse charge mechanism).

Dotyczy to między innymi importu usług.

Warunki wystąpienia importu

Importem usług ustawodawca nazywa sytuację, w której dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT), a więc gdy - w niewielkim uproszczeniu - podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju (względnie osoba prawna niebędąca podatnikiem mająca siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabywa usługi od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski (zob. art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski (tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi - zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Warunki wystąpienia importu usług są w przedstawionej sytuacji spełnione, tj. polska firma (czyli podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju) nabyła usługę udzielenia gwarancji należytego wykonania usługi, a więc usługę której miejsce świadczenia znajduje się na terytorium Polski (na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej), od zagranicznej firmy, która – jak zakładam – nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. A zatem nabycie przedmiotowej usługi udzielenia gwarancji stanowi dla Państwa import usług.

Opodatkowanie podstawową stawką VAT

Import usług, o którym mowa, jest przy tym według mnie opodatkowany podatkiem VAT według stawki 23%. Uważam bowiem, że obowiązujące w Polsce przepisy nie przewidują, aby tego typu usługa była zwolniona od podatku lub opodatkowana podatkiem VAT według stawki obniżonej (w szczególności nie jest to usługa gwarancji zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 39 ustawy o VAT, gdyż zwolnienie to obejmuje wyłącznie usługi gwarancji transakcji finansowych i ubezpieczeniowych – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 lutego 2012 r., nr IPPP3/443-1467/11-2/JF).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Tagi: gwarancja

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38937 )
Array ( [docId] => 38937 )