Od 2015 roku kolejne grupy podatników zainstalują kasy fiskalne

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 11-08-2014 r.

Kolejne grupy usług będą poddawane fiskalizacji i kolejne grupy podatników będą musiały instalować kasy fiskalne. Według planów ministra finansów od 2015 r. będą to prawnicy, doradcy podatkowi, lekarze, dentyści, fryzjerzy oraz kosmetyczki.

Nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2016 r., obejmuje bezwzględnym obowiązkiem stosowania kas rejestrujących nowe branże, bez względu na poziom osiąganych obrotów. Obowiązek ten będzie dotyczył:

  • usług naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
  • usług w zakresie wymiany opon lub kół,
  • usług w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
  • usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
  • usług prawnych (w tym w zakresie doradztwa podatkowego), z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P,
  • usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
  • usług gastronomicznych, z wyjątkiem usług świadczonych na pokładach samolotów,
  • dostaw perfum i wód toaletowych, z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów - z wyjątkiem niektórych dostaw, będących dostawą towarów.

Ze zwolnienia z usług gastronomicznych będą korzystały usługi stołówek w placówkach oświatowych, prowadzonych przez te placówki, udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu. Kwota limitu uprawniającego do korzystania ze zwolnienia podmiotowego zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie, czyli 20 tys. zł.

Przedsiębiorcy, rozpoczynający działalność gospodarczą (poza tymi którzy obligatoryjnie muszą od razu posiadać kasy rejestrujące), po przekroczeniu limitu, zainstalują kasy stopniowo, to znaczy po 2-3 miesiącach od rozpoczęcia działalności.

Źródło:

Projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35552 )
Array ( [docId] => 35552 )