Odliczanie VAT od samochodu podarowanego w konkursie

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 04-12-2014 r.

Nieodpłatne przekazanie samochodu jako nagrody podlega opodatkowaniu VAT. Przedsiębiorca, który nabywa taki samochód, a następnie przekazuje go jako nagrodę, ma możliwość pełnego odliczania VAT przy nabyciu tego auta.  

Przedsiębiorca, zajmujący się produkcją stolarki okiennej, kupił pojazdy z przeznaczeniem na nagrodę dla najlepszych partnerów handlowych. Zorganizował dla swoich partnerów handlowych konkurs, a zwycięzca miał otrzymać samochód osobowy. Firma kupiła auta, które jednak nie były przez nią używane.

 

Pojawił się spór z urzędem skarbowym o prawo do odliczenia podatku VAT w pełnej wysokości (sprawa toczyła się w rzeczywistości prawnej przed końcem 2013 r.). Organ podatkowy stwierdził, że spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych przeznaczonych na nagrody.

Zdaniem organu pełne odliczenie dotyczy tylko takich przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów. Przedmiotem działalności spółki była produkcja stolarki okiennej i drzwiowej, a nie odprzedaż pojazdów, zatem nabywane samochody nie są przeznaczone do odsprzedaży, lecz na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej - w celu przekazania ich jako nagrody. W takim przypadku przysługuje jedynie prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych, nie więcej jednak niż 6.000 zł (od każdego z nich).

Sprawa trafiła następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, które nie podzieliły stanowiska organu podatkowego. W opinii NSA nabywanie samochodów z przeznaczeniem na nagrody w organizowanych konkursach są formą przeniesienia prawa do dysponowania nimi jak właściciel.

Wyrok NSA dotyczył stanu prawnego do końca 2013 r., ale na gruncie aktualnych przepisów podatnik prowadzący działalność opodatkowaną VAT, nabywający samochód osobowy przeznaczony wyłącznie do nieodpłatnego przekazania jako nagrody w konkursie, ma możliwość pełnego odliczenia VAT przy nabyciu tego samochodu. Ograniczenie prawa do odliczenia (do 50% kwoty VAT) nie ma zastosowania w przypadku samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika. Samochód nabyty i faktycznie wykorzystany wyłącznie w celu przekazania go jako nagrody w ramach działalności marketingowej podatnika niewątpliwie spełnia to kryterium.

Obecne przepisy nakładają na podatnika wykorzystującego pojazd wyłącznie do działalności gospodarczej obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz złożenia odpowiedniej informacji do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26 (chociaż w tym stanie faktycznym ewidencja byłaby zwykłą formalnością, ponieważ ze względu na przeznaczenie nie wystąpi przebieg do ewidencjonowania). Zgodnie z ustawą o VAT, obowiązki te nie dotyczą jednak m.in. sytuacji, gdy samochód jest przeznaczony wyłącznie do odsprzedaży, jeżeli odsprzedaż stanowi przedmiot działalności podatnika.

Źródło:

Wyrok NSA z 6 listopada 2014 r., I FSK 1539/13

Marek Wojda, doradca podatkowy, partner w Martini i Wspólnicy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36235 )
Array ( [docId] => 36235 )