Odliczenie VAT od czynszu leasingowego samochodu podlega ograniczeniom

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-04-2013 r.

Ograniczenia w zakresie odliczania podatku od towarów i usług dotyczą przedsiębiorców użytkujących samochody osobowe na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Dla podmiotów tych kwota podatku naliczonego stanowi 60% VAT od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania dotycząca jednego samochodu nie może jednak przekroczyć 6.000 zł. Przy czym wspomniane ograniczenia nie mają zastosowania do samochodów spełniających warunki wskazane w art. 3 ust. 2 ustawy nowelizującej (specjalistycznych, van-ów itp.). VAT od zakupu paliwa do napędu wynajętych, dzierżawionych lub leasingowanych samochodów w ogóle nie podlega odliczeniu (art. 4 ustawy nowelizującej).

Zakaz odliczania VAT od paliwa dotyczy nawet pojazdów użytkowanych na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu itp., o których mowa w art. 6 ustawy nowelizującej. Chodzi tu o umowy zawarte przed 1 stycznia 2011 r., uprawniające do odliczania w całości VAT naliczonego od czynszu lub rat leasingowych także po tej dacie, pod warunkiem zostały zarejestrowane we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 31 stycznia 2011 r.

Przykład: VAT od raty za leasing pojazdu

Spółka z o.o. we wrześniu 2010 r. zawarła umowę leasingu operacyjnego, na podstawie której użytkuje do celów swojej działalności gospodarczej samochód z homologacją ciężarową w karoserii osobowej (tj. tzw. auto z kratką). Umowa została zawarta na 60 miesięcy, przy czym podatnik zarejestrował ją we właściwym urzędzie skarbowym w dniu 28 stycznia 2011 r.

W związku z tym przysługuje mu prawo do odliczania 100% VAT z tytułu płaconych rat leasingowych. Spółce nie wolno natomiast odliczać podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa do wspomnianego samochodu.

Mariusz Olech, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31362 )
Array ( [docId] => 31362 )