Odliczenie VAT przy nabyciu części do samochodu

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 26-04-2013 r.

Przedsiębiorca może odliczyć w pełnej wysokości podatek VAT zawarty w cenie zakupu części zamiennych do samochodu. Do skuteczności takiego odliczenia musi być spełniony warunek istnienia związku ich zakupu z czynnościami opodatkowanymi (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Podatnik nie ma też obowiązku umieszczania na fakturze dokumentującej zakup tych części numeru rejestracyjnego samochodu. Dotyczy to również do innych wydatków związanych z eksploatacją wspomnianych samochodów, jak np. usług serwisowych czy usług myjni samochodowych.

Interpretacja izby skarbowej:

Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy nabyciu części zamiennych, płynów eksploatacyjnych, usług czyszczenia i serwisowania należy zauważyć, że można odliczyć podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie ww. towarów oraz usług związanych z eksploatacją samochodu osobowego, wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2012 r. (IPPP1/443-1539/11-4/MP).


Wyjątek od zasady, że VAT naliczony przy zakupie części do samochodów osobowych wolno odliczać w pełnej wysokości – przewidziano w art. 3 ust. 7 ustawy nowelizującej. Wynika z niego, że przepisy dotyczące ograniczeń w odliczaniu VAT od nabywanych aut stosuje się odpowiednio do nabytych lub importowanych części składowych zużytych do wytworzenia przez podatnika samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, jeżeli te samochody i pojazdy zostały zaliczone przez tego podatnika do środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Mariusz Olech, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31360 )
Array ( [docId] => 31360 )

Array ( [docId] => 31360 )