Podatek naliczony przy imporcie usług dla turysty obniży VAT należny

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 21-06-2013 r.

Obowiązująca od 1 kwietnia 2013 roku nowa definicja marży w usługach turystycznych powoduje, że podatek naliczony przy imporcie usług dla turysty obniży podstawę opodatkowania tej usługi a co za tym idzie – także należny podatek.

Należy pamiętać, że od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje nowa – zmieniona definicja marży w usługach turystycznych. Obecnie, więc jest nią różnica między kwotą, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty.

Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty należy rozumieć usługi będące składnikiem usługi turystyki takie jak np. transport, zakwaterowanie, wyżywienie czy ubezpieczenie. Zmiana w definicji polega na zastąpieniu pojęcia „ceny nabycia” określeniem „faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika”. W konsekwencji tej z pozoru niewielkiej zmiany, biuro podróży oferujące klientom usługi kupione wcześniej w ramach importu usług, może w kalkulacji marży uwzględnić podatek naliczony przy ich zakupie. W konsekwencji podstawa opodatkowania od wykonywanej usług turystyki będzie niższa.

 

Należy pamiętać, że usługi turystyki opodatkowane są zasadniczo stawką podstawową 23%. Jeśli jednak przy świadczeniu usług turystycznych biuro podróży wykorzystuje wyłącznie nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty usługi, świadczone poza terytorium UE, to wtedy usługi te (turystyczne) podlegają opodatkowaniu według stawki 0%.

W praktyce oznacza to brak VAT należnego pomimo tego, że podatnik osiągnął dodatnią marżę. Powinien on jednak posiadać dokumentację potwierdzającą, że kupowane przez niego usługi rzeczywiście były świadczone poza UE. W przypadku, gdy biuro podróży świadczące usługi turystyczne wykorzystuje dla bezpośredniej korzyści turysty kupowane od innych podatników usługi, wykonywane zarówno na terytorium UE jak i poza nim, stawka 0% ma zastosowanie wyłącznie w tej części, w której dotyczy usług świadczonych poza Wspólnotą.

Rafał Kuciński, prawnik specjalista z zakresu VAT


Zobacz także:


Tagi: turystyka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31404 )
Array ( [docId] => 31404 )

Array ( [docId] => 31404 )