Podatek VAT w obrocie odpadami

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Tomasz Kaler
Data: 25-03-2014 r.

Przekazywanie, odbieranie czy transportowanie odpadów to czynności, które mogą powodować konieczność naliczenia VAT. Konsekwencje finansowe nieprawidłowego naliczenia tego podatku mogą być bardzo poważne.

Problem z ustaleniem stawki VAT powstanie tylko w przypadku przekazywania odpadów. W sytuacji odbierania odpadów nie powstanie obowiązek podatkowy, a w przypadku transportu odpadów obowiązuje stawka VAT w wysokości 0%.

 

Naliczenie VAT nastąpi wtedy, gdy obrót odpadami będzie miał charakter odpłatny. Stanie się tak w sytuacji, w której przyjmujący odpady otrzyma świadczenie pieniężne za ich przyjęcie lub za wykonanie usługi dotyczącej otrzymanych odpadów.

W konkretnych sytuacjach podatnicy mogą mieć trudności z precyzyjnym określeniem, czy mają do czynienia z dostawą towaru czy świadczeniem usługi.

Do obrotu odpadami zaliczają się następujące czynności:

  1. odpłatne przekazywanie odpadów firmom posiadającym zezwolenie na gospodarowanie odpadami – zbieranie, transport, odzysk, unieszkodliwianie,
  2. nieodpłatne przekazywanie odpadów osobom fizycznym w celu wykorzystania na potrzeby własne,
  3. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i usług.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) zawiera bardzo obszerne objaśnienia, które są przydatne podczas klasyfikacji towarów czy usług. W razie trudności w zdefiniowaniu usług należy zwrócić się do Głównego Urzędu Statystycznego w celu wydania wiążącej interpretacji.

Po ustaleniu właściwego rodzaju usługi można dokonać przyporządkowania stawki VAT na podstawie ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Tomasz Kaler

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34503 )
Array ( [docId] => 34503 )