Podatnicy niebawem złożą pierwszą deklarację VAT-7 na nowych zasadach

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-02-2014 r.

Poprawność stosowania nowych zasad rozliczania VAT zostanie zweryfikowana po złożeniu deklaracji podatkowej za pierwszy okres rozliczeniowy bieżącego roku.Termin powstania obowiązku podatkowego nie zależy od faktury, ale od momentu dostawy towaru lub wykonania usługi. Z dokładnym określeniem tego momentu podatnicy mogą mieć jednak trudności.  

Od 1 stycznia 2014 roku termin powstania obowiązku podatkowego przestał być zależny od faktury - powstaje w chwili dostawy towarów lub wykonania usługi. Zmiany wymusiły na podatnikach konieczność dokładnego monitorowania dnia faktycznej dostawy towarów lub wykonania usługi. O ile określenie momentu wykonania usługi nie powinno budzić większych wątpliwości, o tyle prawidłowe określenie momentu dostawy towarów może być większym problemem.

 

Dostawa towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Wydanie towarów należy postrzegać w kategoriach czynności faktycznych. Przepis nie precyzuje, komu towary powinny być wydane, aby powstał obowiązek podatkowy tj. nabywcy czy np. przewoźnikowi.

Może się, zatem zdarzyć, że po wykonaniu dostawy towary są przechowywane w magazynie sprzedawcy przez jakiś czas, a następnie zostają wydane kupującemu. W takiej sytuacji dostawa towarów następuje wraz z przeniesieniem na nabywcę władztwa ekonomicznego (tj. postawieniem towarów do dyspozycji nabywcy), podczas gdy wydanie towarów ma miejsce dopiero w momencie wydania nabywcy towarów z magazynu.

Dopiero przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jest punktem wyjścia dla określenia wymagalności podatku. Przepisy nie pozwalają już na przeniesienie rozliczenia VAT należnego na następny miesiąc w sytuacji, gdy faktura wystawiana jest w miesiącu następującym po miesiącu wydania towarów/wykonaniu usługi. Wystawienie faktury w kolejnym miesiącu nie wpływa, bowiem na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33957 )
Array ( [docId] => 33957 )

Array ( [docId] => 33957 )