Potrzebna jest wspólna definicja samochodu osobowego

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 06-06-2013 r.

Brak wspólnej definicji samochodu osobowego stosowanej zarówno w Prawie o ruchu drogowym, jak i w ustawie o podatku akcyzowym stanowi problem dla podatników sprowadzających auta do Polski z UE.

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, źródło problemów, z którymi borykają się obywatele nabywający sprowadzone do Polski samochody, mogłoby zostać zlikwidowane poprzez wprowadzenie wspólnej definicji samochodu osobowego, która byłaby stosowana zarówno w Prawie o ruchu drogowym, jak i w ustawie o podatku akcyzowym.

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił w tym celu do ministra finansów z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie wspólnej definicji samochodu osobowego oraz rozważenie podjęcia odpowiednich działań legislacyjnych.

Jak wynikało bowiem z treści skargi rozpatrywanej przez rzecznika, praktyka organów rejestrujących samochody sprowadzane z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i rejestrowane po raz pierwszy, może utwierdzać obywateli w przekonaniu, że nie ma obowiązku zapłaty akcyzy. Organy rejestrujące pojazdy często nie wymagają – wbrew obowiązującym przepisom – przedłożenia dokumentu potwierdzającego uiszczenie akcyzy albo brak obowiązku zapłaty tego podatku lub zwolnienie.

 

Zaniechania te nie stoją na przeszkodzie wszczynaniu przez organy podatkowe postępowań zmierzających do określenia wysokości podatku akcyzowego. Dlatego też ważna jest wspólna definicja samochodu osobowego w Prawie o ruchu drogowym, jak i w ustawie o podatku akcyzowym.

Źródło: wystąpienie rzecznika praw obywatelskich do ministra finansów z 22 maja 2013 r. w sprawie stosowania przepisów Prawa o ruchu drogowym przez organy rejestrujące pojazdy sprowadzane z państw Unii Europejskiej ( RPO/720157/12/V/620.3 RZ).

Marta Grabowska-Peda, prawnik


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31393 )
Array ( [docId] => 31393 )