Przedsiębiorca drożej zapłaci za paliwo do auta osobowego

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 26-04-2013 r.

Odliczenie podatku naliczonego przy nabywaniu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu aut osobowych w ogóle nie jest możliwe. Zakaz ten nie znajdzie jednak zastosowania w przypadku paliw wykorzystywanych do napędu innych urządzeń.

Oczywiście zakaz odliczania VAT od paliwa, nie będzie obowiązywał w stosunku do paliwa napędzającego np. pojazd specjalny w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym, jeśli jego status zostanie potwierdzony zaświadczeniem wydanym przez okręgową stację kontroli pojazdów oraz stosowną adnotacją w dowodzie rejestracyjnym.

Przy czym nawet w przypadku, gdy dodatkowe badanie techniczne auta zostanie przeprowadzone z opóźnieniem, podatnik nie traci prawa do takiego odliczenia. Taki pogląd wyraził Minister Finansów w interpretacji z 25 października 2012 r. (PT8/033/246/849/WCX/12/PT-831). Zastrzegł on jednak, że będzie to możliwe pod warunkiem, że wymagania ustawowe, których spełnienie zostało potwierdzone w uzyskanym przez podatnika zaświadczeniu ze stacji kontroli pojazdów, były w tym pojeździe już wcześniej spełnione.

 

Omawiany zakaz nie znajdzie także zastosowania w przypadku paliw wykorzystywanych do napędu innych urządzeń niż pojazdy samochodowe, np. do ciągników rolniczych, wózków widłowych, skuterów śnieżnych, kosiarek, agregatów prądotwórczych czy pił spalinowych (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 maja 2011 r., IBPP2/443-198/11/ABu).

Od 1 stycznia 2013 r. faktury dokumentujące sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wlewanych do baku samochodu i innych pojazdów samochodowych, nie muszą już zawierać ich numeru rejestracyjnego. Jest to istotna zmiana ponieważ do końca ubiegłego roku na tego rodzaju fakturach musiał on być zamieszczony.

Mimo braku obowiązku podania numeru samochodu na fakturze warto nie rezygnować z tej praktyki, ponieważ może on ułatwić podatnikowi udowodnienie prawa do odliczenia w razie ewentualnego sporu z fiskusem.

Mariusz Olech, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31361 )
Array ( [docId] => 31361 )