Przekazanie nagród w zamian za zdobyte punkty bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 27-02-2014 r.

Świadczeniem realizowanym przez spółkę, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest kompleksowa usługa dotycząca programu lojalnościowego. Natomiast czynności wykonywanych w ramach tej usługi, np. wydawanie nagród, nie trzeba odrębnie opodatkowywać.  

Programy lojalnościowe stwarzają niekiedy kłopoty podatnikom w rozliczaniu VAT. Szczególne trudności napotykają spółki z siedzibą za granicami RP, ale będące zarejestrowane w Polsce dla celów VAT.

Spółka z siedzibą w Niemczech wystąpiła o interpretację do ministra finansów sprawie rozliczania nagród z programu lojalnościowego. Przedsiębiorstwo zawarło umowę ze spółką polską w zakresie świadczenia kompleksowych usług dotyczących programu lojalnościowego, na podstawie której spółka będzie pełnić funkcję operatora sklepu z nagrodami Payback. Program przewiduje, że w związku z zakupami dokonywanymi przez uczestników w lokalach partnerów, emitowane są punkty, które następnie są zapisywane są na indywidualnych kontach uczestników. W zamian za odpowiednią liczbę punktów, klienci mogą odebrać wybrane nagrody.

Spółka nie była pewna, czy nieodpłatne wydanie przez spółkę nagród w programie lojalnościowym, realizowane w ramach usługi kompleksowej stanowi odpłatną dostawę towarów i w związku z tym podlega odrębnemu od tej usługi opodatkowaniu VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 14 marca 2013 r. (nr IPPP1/443-1247/12-2/IGo) uznał, że czynność nieodpłatnego wydania przez spółkę towarów w ramach świadczonej usługi obsługi programu lojalnościowego wypełnia znamiona dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Spółka złożyła skargę na interpretację do WSA w Warszawie, który uchylił interpretację i przyznał rację podatnikowi. Zdaniem sądu w przypadku świadczenia usługi kompleksowej w skład, której wchodzi wydanie nagrody, opodatkowanie VAT dostawy na etapie przekazywania wygranej jest niezgodne z przepisami prawa, ponieważ prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania oraz naruszyłoby zasadę proporcjonalności.

Sylwia Maliszewska

Źródło: wyrok WSA w Warszawie z 13 lutego 2014 r., III SA/Wa 1704/13


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34048 )
Array ( [docId] => 34048 )