Susz tytoniowy również z akcyzą

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 18-02-2014 r.

Wyroby tytoniowe podlegające akcyzie, zgodnie z art. 98 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, to: papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki. Pod koniec 2012 r. rozszerzono katalog wyrobów akcyzowych o susz tytoniowy. Ministerstwo finansów wbrew unijnym regulacjom objęło akcyzą także tytoń mokry.  

Susz tytoniowy, mimo że nie jest wyrobem tytoniowym, jest traktowany jako wyrób akcyzowy. Definicja suszu tytoniowego, zawartego w art. 99a ust. 1 ustawy, brzmi: „Za susz tytoniowy uznaje się suchy tytoń niebędący wyrobem tytoniowym”. Jego sprzedaż, zużycie, nabycie i dokonywanie innych czynności określonych w art. 9b ust. 1 ustawy powoduje powstanie zobowiązania podatkowego.

Dyrektywa Rady 2008/118/WE z 16 grudnia 2008 r. w art. 2–6 określa, że wyrobami akcyzowymi są: papierosy, cygara i cygaretki, tytoń do palenia, tytoń drobno krojony do skręcania papierosów, inny tytoń do palenia. Dyrektywa nie przewiduje nałożenia podatku akcyzowego na susz tytoniowy; jest to inicjatywa polskiego ustawodawcy.

Ministerstwo Finansów podkreśla, że akcyza nakładana na susz tytoniowy nie stanowi cła przywozowego lub opłaty o podobnym charakterze, ponieważ akcyza jest nakładana zarówno na susz nabywany z innych państw unijnych, jak i ten sprzedawany w kraju.

Wprowadzenie do obrotu tytoniu zawilgoconego, mokrego , nienadającego się do palenia, nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym, ponieważ „tytoń mokry” nie jest ani wyrobem tytoniowym, ani wyrobem akcyzowym. Do takiego wniosku doszli przedsiębiorcy, chcący rozszerzyć swoją działalność o sprzedaż tytoniu zawilgoconego, nieprzetworzonego, niepoddanego jakiejkolwiek obróbce i nienadającego się do palenia.

Na drodze stanęło jednak Ministerstwo Finansów, które stwierdziło, że dokonana wykładania językowa określenia „suchy tytoń” nie daje prawidłowego rezultatu; pod pojęciem suchy tytoń kryje się wyrób pośredni między tytoniem na etapie uprawy a wyrobem tytoniowym, bez względu na jego ostateczne przeznaczenie.


Tagi: akcyza

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 33795 )
Array ( [docId] => 33795 )

Array ( [docId] => 33795 )