Rozliczanie VAT przy sprzedaży używanego auta firmowego

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 29-06-2014 r.

Nowelizacja ustawy o VAT obowiązująca od początku roku zmieniła zasady rozliczania VAT od sprzedaży towarów używanych. Dotyczy to także posiadanych w przedsiębiorstwie pojazdów. Zmiany w przepisach są korzystne dla przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że do końca 2013 roku obowiązywało rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Jednak od 1 stycznia 2014 r. został uchylony art. 43 ust. 2 ustawy VAT eliminując definicję towarów używanych z warunku zastosowania zwolnienia.  Obowiązujące w poprzednim rozporządzeniu przepisy wskazywały, że zwolnienie ograniczone było poprzez warunek uznania danego samochodu za używany, co nie zawsze było możliwe, wyłączając tym samym możliwość zwolnienia z VAT dostawy samochodu przez przedsiębiorcę.

Przepisy nowego rozporządzenia stanowią, że zwolniona od podatku jest dostawa samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku:

  • określonej w fakturze lub
  • wynikającej z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy, lub
  • należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, lub
  • należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca

– nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

W obecnie obowiązującym akcie prawnym brak jest warunku, aby samochód był towarem używanym. Zmiana ułatwia skorzystanie ze zwolnienia z VAT.

Nowelizacja ustawy o VAT nie pozbawiła przedsiębiorców prawa do skorzystania ze zwolnienia z VAT w przypadku sprzedaży samochodu osobowego, wykorzystywanego wcześniej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Michał Drozdyk, starszy konsultant podatkowy Russell Bedford Poland sp. z o.o.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35232 )
Array ( [docId] => 35232 )