Sprzedaż za złotówkę jest opodatkowana

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 02-08-2013 r.

Spółka sprzedająca za złotówkę swoim pracownikom opcję musi rozliczyć VAT. Czynność ta jest świadczeniem usługi obejmującej prawo majątkowe. Takie wnioski płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 9 lipca 2013 roku (I SA/Rz 38/13).

Podatnik ma zamiar zorganizować program motywacyjny polegający na sprzedaży za złotówkę wybranym pracownikom opcji na akcje spółki. Ich posiadacze będą mieli w przyszłości prawo do otrzymania określonej kwoty pieniężnej, uwarunkowanej wartością akcji spółki na giełdzie. Jedna opcja ma kosztować symboliczną złotówkę.

Podatnik nie jest w stanie określić wartości wypłacanych kwot. Spółka spytała organ podatkowy, czy sprzedaż za złotówkę opcji jest opodatkowana VAT. Jej zdaniem nie, gdyż cena jest symboliczna nie jest adekwatna do wartości tej opcji. W konsekwencji nie dochodzi do czynności odpłatnej.

Dyrektor izby skarbowej w Katowicach uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Na tę interpretację spółka wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Rzeszowie.

Rozpoznając sprawę WSA w Rzeszowie przyznał rację organom podatkowym i oddalił skargę. W uzasadnieniu stwierdził, że opcja stanowi prawo majątkowe, które polega na uprawnieniu do otrzymania w przyszłości określonej sumy pieniężnej. Prawa majątkowe mogą być uznane za świadczenie usług na gruncie VAT.

Zdaniem WSA czynność ta jest odpłatna, ponieważ w zamian za to prawo majątkowe nabywający opcję jest zobowiązany zapłacić wynagrodzenie w kwocie 1 zł. Nie można zgodzić się z poglądem spółki, że jest to opłata symboliczna.

Spółka we wniosku sama wskazała, że nie jest w stanie określić kwoty wypłaty, jaka będzie przypadała na jedną opcję. Może być to mniej lub więcej niż 1 złotych. Skoro sprzedający opcje uzyskuje za nią wynagrodzenie (nawet symboliczne) to należało przyjąć, że jest to czynność odpłatna. Ponadto nawet gdyby przyjąć, że kwota 1 zł nie stanowi odpłatności, to i tak w świetle art. 8 ust. 2 ustawy o VAT należałoby tę czynność opodatkować.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31444 )
Array ( [docId] => 31444 )