Świadczysz usługi jako wykonawca i podwykonawca? Co z fakturą?

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 25-08-2017 r.

Przedsiębiorca, który jest podwykonawcą, wystawia fakturę „odwrotne obciążenie” bez VAT. Jeżeli fakturuje jako wykonawca, na rzecz inwestora, to wystawia fakturę z właściwą stawką VAT.

Problem: Przedsiębiorca świadczy usługi zarówno jako podwykonawca. Sam też ma swoich podwykonawców. Kto według ustawy o VAT powinien wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem, a kto fakturę z 23% VAT?

 

Wyjaśnienie doradcy podatkowego: Odwrotne obciążenie w tego rodzaju usługach jest wprawdzie związane z podmiotem „podwykonawcy”, ale tego trzeba definiować przedmiotowo – tj. przez to, co robi w ramach danej usługi.

Można być zatem zarówno wykonawcą, jak i podwykonawcą, w zależności od okoliczności. Jeżeli zatem jesteśmy podwykonawcą w danym stosunku prawnym (rodzącym obowiązek wystawienia faktury), to wystawimy fakturę „odwrotne obciążenie” bez VAT. Jeżeli natomiast fakturujemy jako wykonawca, na rzecz inwestora, to wówczas jest to faktura z właściwą stawką VAT (np. 23%, ale może też być 8%).

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Przepisy nie zabraniająbycia wykonawcą, jak i podwykonawcą.
  • Jeżeli jesteś podwykonawcą, to wystawiasz fakturę „odwrotne obciążenie” bez VAT. Jeżeli fakturujesz jako wykonawca, na rzecz inwestora, to wystawiasz fakturę z właściwą stawką VAT.

Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40635 )
Array ( [docId] => 40635 )

Array ( [docId] => 40635 )