Wykonujesz usługi na terenie UE? Sprawdź, co z deklaracją VAT-7

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 01-08-2017 r.

Polski przedsiębiorca, który świadczy usługi na terenie UE, np. na terenie Niemiec, na rzecz osoby fizycznej, a VAT rozlicza w Niemczech, nie ujmuje tego zdarzenia w polskiej deklaracji podatkowej.

Problem: Polski przedsiębiorca (osoba fizyczna, firma jednoosobowa zgłoszona do VAT i VAT-UE) świadczy usługę remontową domu na terenie Niemiec na rzecz osoby fizycznej, obywatela Niemiec, która nie jest podatnikiem. Przedsiębiorca rozlicza VAT w Niemczech zgodnie z niemieckimi przepisami. Jak ujmuje to świadczenie usług w deklaracji VAT-7?

 

Wyjaśnienie doradcy podatkowego: W tym przypadku tego rodzaju świadczenie usług nie powinno być w ogóle ujmowane w polskiej deklaracji podatkowej.

Polski przedsiębiorca wykazuje VAT, a przynajmniej powinien tak uczynić, te czynności podlegają bowiem niemieckiemu fiskusowi. Opodatkowuje je tam niemieckim podatkiem i deklaruje obrót z tego tytułu niemieckiemu fiskusowi.

Uważa się, że w polskiej deklaracji wykazywane są tylko te czynności zagraniczne z miejscem świadczenia za granicą, które są rozliczane we właściwych państwach przez usługobiorców polskiego podatnika na zasadzie odwrotnego obciążenia.

Nie powinny być natomiast w polskiej deklaracji rozliczane te usługi zagraniczne, z których za granicą przed właściwym fiskusem rozlicza się sam polski podatnik.

Tak więc czynności te – przy założeniu, że są rozliczane przez samego podatnika w Niemczech – nie powinny być deklarowane w Polsce.


WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Jeżeli świadczysz usługi na terenie UE, np. na terenie Niemiec, na rzecz osoby fizycznej, a VAT rozliczasz w Niemczech, to nie ujmujesz tego zdarzenia w polskiej deklaracji podatkowej.
  • Pamiętaj, że w polskiej deklaracji nie rozliczasz tych usług zagranicznych, z których za granicą przed właściwym fiskusem sam się rozliczasz.

Tagi: vat 7

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40580 )
Array ( [docId] => 40580 )

Array ( [docId] => 40580 )