Wypełnianie PIT nie jest doradztwem prawnym

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Piotr Kowalski
Data: 24-04-2015 r.

Sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych ma w dużej mierze charakter techniczny, a nie prawny. Czynności te nie stanowią doradztwa podatkowego, ponieważ sporządzane są na podstawie innych dokumentów, np.ksiąg rachunkowych.

Po wejściu w życie ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych pojawiły się wątpliwości, czy księgowi, którzy jednorazowo sporządzają zeznania podatkowe mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Nie było też jasne, czy w tej sytuacji muszą mieć kasy fiskalne.

Organy podatkowe twierdziły, że sporządzanie jednorazowych zeznań podatkowych to już doradztwo podatkowe w rozumieniu art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT. A to wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego określonego w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT przy sprzedaży takich usług. Konsekwencją uznania takich czynności za doradztwo podatkowe jest zatem obowiązek ewidencjonowania obrotu za pomocą kas fiskalnych.

W interpretacji z 9 kwietnia 2015 r. minister finansów stwierdził, że w sytuacji gdy podmiot zajmuje się wyłącznie prowadzeniem ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzaniem (wypełnianiem) zeznań i deklaracji podatkowych może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, o ile roczne obroty nie przekroczą 150 tys. zł. Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej powstaje u takiego podmiotu dopiero, gdy wartość usług na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej przekroczy 20 tys. zł rocznie.

Minister finansów uznał, że czynnościami o charakterze doradczym, do celów stosowania art. 113 ust.13 pkt 2 lit b ustawy o VAT są tylko czynności polegające na udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu ich obowiązków podatkowych i celnych oraz w sprawach egzekucji administracyjnej związanej z tymi obowiązkami następującym podmiotom: podatnikom, płatnikom i inkasentom, osobom trzecim odpowiedzialnym za zaległości podatkowe oraz następcom prawnym podatników, płatników lub inkasentów, na ich zlecenie lub na ich rzecz.

Prowadzenie ksiąg i ewidencji podatkowych bliskie są działalności zawodowej osób uprawnionych do usługowe prowadzenia ksiąg rachunkowych, czyli czynnościom księgowym. Sporządzanie deklaracji i zeznań podatkowych ma w dużej mierze charakter techniczny, a nie prawny. Tym samym czynności te nie stanowią doradztwa, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit b ustawy o VAT, niezależnie od tego, że zostały uznane za czynności doradztwa podatkowego w rozumieniu ustawy o doradztwie podatkowym (art. 2 ust. 1 pkt 2 i 3).

Źródło:

Interpretacja ogólna ministra finansów z 9 kwietnia 2015 r., nr PT3.8101.2.2015.AEW.16

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37018 )
Array ( [docId] => 37018 )