Zmiany w VAT od 1 lipca 2015 roku

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-07-2015 r.

Do rozliczenia transakcji nabycia towarów objętych odwrotnym obciążeniem zobowiązani będą jedynie podatnicy zarejestrowani jako czynni, informacje podsumowujące w obrocie krajowym należy składać za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy – to tylko część nowych przepisów, które wejdą w życie od 1 lipca 2015 r. w zakresie VAT.

Na mocy nowelizacji przepisów z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT rozszerzony został katalog towarów, których dostawy w ramach transakcji krajowych zostały objęte obciążeniem.

Towary lub usługi, dla których podatnikiem jest nabywca

 

Podatnicy (w rozumieniu art. 15 ustawy VAT, w tym również wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z podatku, co często ma miejsce w przypadku jednostek budżetowych), którzy przed nowelizacją nabywali towary objęte odwrotnym obciążeniem wymienione w załączniku nr 11, zobowiązani byli do rozliczenia podatkowego takiej transakcji w deklaracjach VAT. Z tego względu nawet podatnicy, którzy nie składali bieżących deklaracji VAT-7 (podatnicy niezarejestrowani jako czynni), zobowiązani byli do rozliczania nabycia i wykazywania takich transakcji w deklaracjach VAT-9M.

Podmioty niezarejestrowane jako czynni podatnicy, które od 1 lipca będą nabywały towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, nie będą już uznawane za podatników zobowiązanych do rozliczania takich transakcji oraz do składania deklaracji VAT-9M. Zniesienie tego obowiązku znalazło odzwierciedlenie w znowelizowanym brzmieniu przepisu z art. 99 ust. 9 ustawy VAT. Wynika z niego bowiem, że deklarację obwiązani będą składać jedynie podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, 5 i 8 ustawy o VAT.

Rozliczanie transakcji z odwrotnym obciążeniem

Na mocy nowelizacji do art. 17 ustawy o VAT dodane zostały przepisy ust. 1c– g oraz ust. 2a–2b, które normują kwestie związane z dostawami towarów wymienionych w poz. 28a–28c załącznika nr 11 objęte odwrotnym obciążeniem. Dla jednostek organizacyjnych ze sfery finansów publicznych przepisy te mają istotne znaczenie, ponieważ normują skutek prawny związany z nabyciem towarów wymienionych w poz. 28a– 28b załącznika (komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy z grupowania PKWiU 26.20.11.0, telefony komórkowe, w tym smartfony z grupowania PKWiU 26.30.22.0).

Skutek odwrotnego obciążenia w przypadku komputerów przenośnych, takich jak: tablety, notebooki, laptopy z grupowania PKWiU 26.20.11.0, telefony komórkowe, w tym smartfony z grupowania PKWiU 26.30.22.0, który będzie zobowiązywał nabywcę do rozliczenia podatku, wystąpi jedynie wówczas, gdy dana jednostka będzie czynnym podatnikiem VAT.

Od 1 lipca odwrotnym obciążeniem objęte są tylko jednolite gospodarczo transakcje, których wartość netto przekroczy 20.000 zł

Marian Szałucki, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37588 )
Array ( [docId] => 37588 )