Wynajmujesz samochód? Sprawdź, czy wydatki na paliwo wliczysz do kosztów

Kategoria: Podatki
Data: 15-09-2017 r.

Podatnik, który wynajął samochód i z tego tytułu opłaca czynsz za wynajem, musi prowadzić ewidencję przebiegu najmowanego pojazdu, jeżeli chce zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z jego używaniem.

Problem: Przedsiębiorca prowadzi działalność polegająca na świadczeniu usług (zawieranie umów leasingu) na rzecz firmy leasingowej i opłaca podatek na zasadach ogólnych. Z tego tytułu ma udostępniony samochód osobowy (umowa najmu) i opłaca czynsz najmu na podstawie wystawionej faktury. Ma ustalony limit roczny kilometrów. Za przekroczenie ponosi dodatkową opłatę. Czy wartość zakupionego paliwa może bezpośrednio zaliczyć w koszty, czy musi prowadzić ewidencję przebiegu pojazdów?

Wyjaśnienie doradcy podatkowego: Najem samochodu osobowego wymaga prowadzenia kilometrówki.

Posiadacze samochodów użytkowanych  na  podstawie umowy najmu, jeśli chcą zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z ich używaniem, muszą prowadzić ewidencję przebiegu najmowanego pojazdu.

Proszę jednak zbadać, czy zawarta umowa, mimo nazwania najmem, nie spełnia jednak wymogów stawianych podatkowemu leasingowi. Niekiedy bowiem umowy najmu tak są formułowane, że przewidują oznaczony czas trwania (stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji), a  suma opłat netto odpowiada wartości początkowej samochodu.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Jeżeli wynająłeś samochód i z tego tytułu opłacasz czynsz za wynajem, musisz prowadzić ewidencję przebiegu najmowanego pojazdu, jeżeli chcesz zaliczać w koszty uzyskania przychodu wydatki związane z jego używaniem.
  • Pamiętaj, że zgodnie z art. 23 ust. 3b ustawy o PIT, regulujących kwestie kilometrówki przepisów art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT nie stosuje się do samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40649 )
Array ( [docId] => 40649 )