Czy tylko wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania

Autor: Matys Łukasz
Data: 28-08-2012 r.

Stronami umowy najmu lokalu mieszkalnego są wynajmujący i najemca. Wynajmujący to najczęściej właściciel lokalu, który oddaje lokal do używania innej osobie. Najemca to osoba biorąca lokal w najem. Najemca nazywany jest również lokatorem. Umowę najmu lokalu może wypowiedzieć jednak nie tylko strona ale i inny lokator.

Prawo do wytoczenia powództwa o rozwiązanie umowy najmu przysługuje innemu lokatorowi tylko w wypadkach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Rozwiązanie umowy najmu przez innego lokatora

Prawo wytoczenia powództwa o rozwiązanie umowy najmu przysługuje innemu lokatorowi jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku.

Jak zatem widać prawo takie nie przysługuje innemu lokatorowi, gdy lokator tylko raz wykroczył przeciwko porządkowi domowemu. Naruszenie porządku musi być kilkukrotne i uciążliwe.

Naruszenie porządku domowego będzie polegało między innymi na organizowaniu głośnych przyjęć zwłaszcza w ciągu ciszy nocnej, na wszczynaniu awantur domowych, na zaśmiecaniu części wspólnych nieruchomości, na niszczeniu części wspólnych budynku.

Eksmisja współlokatora

Ustawa stanowi również, że współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.

W tym wypadku podstawą faktyczną powództwa nie powinno być jednorazowe działanie domownika. Zachowanie te powinno być co najmniej kilkukrotne.

 

Wytoczenie powództwa

W sprawie o eksmisję orzeka sąd rejonowy. Właściwy miejscowo jest sąd miejsca zamieszkania pozwanego (osoby eksmitowanej). W sprawach tych jest stała opłata od pozwu w kwocie 200 zł. Podstawą prawną będzie natomiast art. 222 k.c.

Prawomocny wyrok o eksmisję wykonywany jest przez komornika.


Zobacz także:

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Polecam przejrzenie bloga http://umowanajmu.info/category/umowa-najmu-mieszkania/ bo niestety wynajem mieszkania to wcale nie jest taka prosta sprawa. Mi już kilka razy trafili się problemowi lokatorzy i wiem, że to jest prawdziwy problem.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29401 )
Array ( [docId] => 29401 )