Lokale mieszkalne z ustawy o ochronie praw lokatorów

Autor: Matys Łukasz
Data: 23-08-2012 r.

Na gruncie ustawy o ochronie lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego pojawił się problem jakie warunki powinien spełniać lokal, aby można było nazywać go mieszkalnym. Jednak przyjmuje się, że przepisy ustawy stosuje się do wszystkich lokali zajmowanych na cele mieszkalne.

Problem ten nie został jednoznacznie rozstrzygnięty. Jednakże przyjmuje się, że przepisy ustawy stosuje się do wszystkich lokali zajmowanych na cele mieszkalne. Nie ma zatem znaczenia czy lokale te spełniają jakiekolwiek normy techniczne.

Zgodnie z przepisami ustawy chronione są wszystkie osoby zajmujące lokale na cele mieszkalne. Będą oni chronieni nawet wtedy gdyby lokale zajmowane przez nich nie spełniały norm przewidzianych dla lokali mieszkalnych zawartych w innych przepisach prawa.

Należy również pamiętać, że definicja lokalu zawarta w ustawie nie pokrywa się z definicją lokalu zawartą w ustawie o własności lokali. Zgodnie bowiem z omawianą ustawą lokal nie musi być samodzielny. Jak zatem widać lokal - w myśl przepisów o ochronie praw lokatorów - nie musi spełniać definicji z art. 2 ustawy o własności lokali.

Lokator, aby był chroniony przepisami prawa nie musi zatem wynajmować lub zajmować na podstawie innego tytułu prawnego lokalu będącego odrębną nieruchomością.

 

Wobec tego chronionymi przez ustawę będą również podnajemcy, współnajemcy (współlokatorzy) i sublokatorzy.


Zobacz także:

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29398 )
Array ( [docId] => 29398 )