Ewidencja księgowa w wariancie kalkulacyjnym i porównawczym

Data: 08-12-2012 r.

Prawo bilansowe dopuszcza 2 różne warianty ustalania wyniku finansowego wynikające z odmiennego sposobu grupowania kosztów: wariant kalkulacyjny i/lub wariant porównawczy. Powyższe metody różnią się od siebie jedynie sposobem ustalania wyniku z działalności operacyjnej. Czym się różnią te warianty? Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa wyniku finansowego?

W metodzie kalkulacyjnej przychody ze sprzedaży przyrównujemy z kosztami w układzie funkcjonalno-kalkulacyjnym, czyli w zespole 5 „Koszty według typów działalności i ich rozliczanie”. Przychody z podstawowej działalności operacyjnej porównujemy z Kosztem własnym sprzedaży, na który składają się koszty:

  • sprzedanych produktów, towarów i materiałów
  • sprzedaży
  • ogólnego zarządu.

Można stosować ten wariant obliczania wyniku finansowego, także gdy równocześnie jednostka prowadzi ewidencję w zespole 5 i w zespole 4 „Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”.

Metoda kalkulacyjnego ustalania wyniku finansowego wymaga wcześniejszej kalkulacji kosztów wytworzenia produktów. Polega ona na rozliczeniu tych kosztów na produkty sprzedane i na produkty niesprzedane, czyli zapasy. Koszty wytworzenia sprzedanych produktów służą do ustalenia wyniku finansowego, natomiast zapasy produktów wycenione po koszcie wytworzenia są wykazywane w aktywach bilansu.

W porównawczej metodzie ustalania wyniku finansowego przedmiotem zainteresowania są koszty według rodzaju poniesione w roku obrotowym skorygowane o tę część, która wpłynęła na wysokość aktywów bilansu.

Koszty w tym układzie są zaprezentowane według rodzaju zużywanych zasobów, a nie ze względu na cel poniesienia, a więc w zespole 4 „ Koszty według rodzajów i ich rozliczenie”. Jednostka może także sporządzać wynik finansowy w tym wariancie, gdy prowadzi ewidencję kosztów w dwóch zespołach: 4 i 5. Koszty rodzajowe to najczęściej koszty proste, których nie dzieli się na bardziej elementarne składniki.

Prawo bilansowe wymienia tu następujące kategorie:

  • amortyzacja,
  • zużycie materiałów i energii,
  • usługi obce,
  • podatki i opłaty,
  • wynagrodzenia,
  • ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia,
  • pozostałe koszty rodzajowe.

Podstawa prawna:

  • art. 47, załącznik nr 1 do ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.).

Autor: Katarzyna Trzpioła

Opracowanie redakcyjne: Sylwia Maliszewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31675 )
Array ( [docId] => 31675 )