W dniu 5 marca resort finansów opublikował projekt zmiany rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, który trafił do Rządowego Centrum Legislacji.
Zmiany w prowadzeniu KPiR – dowiedz się czy na tym zyskasz
Resort finansów ogłosił projekt zmian rozporządzenia dotyczącego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmniejszona zostanie liczba obowiązków dla podatników. Dowiedz się więcej na ten temat.
Proponowane zmiany zmierzają do zmniejszenia liczby obowiązków ciążących na podatnikach.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw, czyli prowadzący lombardy nie będą mieli obowiązku prowadzenia ewidencji udzielonych pożyczek i zastawionych rzeczy.
Mniej zawiadomień dla podatnika
Zniknie konieczność zawiadamiania naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania o:
- zawarciu umowy z biurem rachunkowym, której przedmiotem jest prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów;
- prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów w razie, gdy rozpoczynają działalności gospodarczej albo w zeszłym roku opodatkowani byli ryczałtem ewidencjonowanym lub prowadzi księgi rachunkowe; zniesienie obowiązku zawiadomienia dotyczy również wspólników spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich, a także rolników;
- zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż na dzień 1 stycznia, 31 grudnia oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej.
Rzetelność ksiąg przychodów i rozchodów
W projekcie rozporządzenia przewidziano rozszerzenie pojęcia rzetelności podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Będzie ona miała ten walor, jeśli podatnik w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej uzupełni księgę o brakujące zapisy, np. o faktury sprzedaży bądź dokona korekty błędnych zapisów, np. wyksięguje puste faktury.
Dowody wewnętrzne
Rozszerzeniu uległ katalog dowodów wewnętrznych na podstawie, których mogą być dokonywane zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Podatnicy dokonujący zakupów będą mogli na podstawie sporządzonych przez siebie dowodów zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na nabycie produktów roślinnych i zwierzęcych bezpośrednio od ich krajowych producentów lub hodowców.
Zdanie eksperta
Proponowane zmiany należy ocenić jako pozytywne, w szczególności zniesienie obowiązku przesyłania do urzędów skarbowych różnego rodzaju zawiadomień, co było wyrazem tendencji do nadmiernego nadzorowania czy też kontrolowania podatników. Z pewnością można powiedzieć, iż zmniejszanie tego typu obowiązków zmierza ku debiurokratyzacji fiskusa.
Etap legislacyjny:
projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – przekazany do konsultacji publicznych.
Czytaj także w PortaluFK:
Zobacz także:
Tagi: pkpir
