Jak ujmujesz w PKPiR zakup laptopa za 0 zł od firmy telekomunikacyjnej

Data: 15-09-2017 r.

Jeżeli przy podpisywaniu umowy u operatora telekomunikacyjnego przedsiębiorca skorzystał z oferty i otrzymał laptopa za 0 zł pamiętaj, że spłata ratalna laptopa jest podatkowo obojętna.

Problem: Przedsiębiorca korzysta z usług telekomunikacyjnych w Orange. Przy podpisaniu umowy na kolejne 2 lata wziął laptopa. Ma on być spłacany ratalnie. Raty są doliczane co miesiąc do rachunku za telefony. Do laptopa była załączona faktura z zapisem – wpłata w wysokości 0,00 zł zgodnie z podsumowaniem oferty ratalnej. Data na fakturze wystawienia i sprzedaży laptopa to 5 września 2017 r. Czy powinien księgować zakup na podstawie faktury w PKPiR z datą 5 września 2017 r., a z każdej otrzymanej faktury za usługi telefoniczne odliczyć ratę?

 

Wyjaśnienie doradcy podatkowego: Spłata ratalna laptopa jest podatkowo obojętna. Przedstawiony stan faktyczny najlepiej rozbić na dwa niezależne zdarzenia, które będą miały odrębne skutki podatkowe. Będzie to nabycie laptopa i spłata rat.

Nabyty laptop należy rozliczyć jako element wyposażenia lub środek trwały. Co prawda pierwsza wpłata wynosi 0 zł, niemniej jednak z pewnością wykazana została cena jego nabycia, stanowiąca podstawę do ustalenia wartości początkowej (i dokonywania odpisów amortyzacyjnych, jeśli komputer wart jest więcej niż 3.500 zł), czy też ujęcia kosztów zakupu wyposażenia (w miesiącu przyjęcia komputera do używania.

Rozliczenie zakupu laptopa jest niezależne od jego spłaty – rozłożenie jego spłaty na raty przez przedsiębiorcę komunikacyjnego jest już podatkowo obojętne. Nie stanowią bowiem kosztów wydatki na spłatę kapitału pożyczek, w tym ratalnych.

Nabytego laptopa od operatora telekomunikacyjnego należy rozliczyć jako element wyposażenia lub środek trwały.

Może się zdarzyć również, że przedsiębiorca komunikacyjny przekazuje komputer nieodpłatnie lub za symboliczną kwotę – w ramach usługi telekomunikacyjnej, nie wyodrębniając kosztów komputera z płatności za abonament. W takim przypadku komputer należy rozliczyć też w dacie otrzymania, a koszty takiej kompleksowej usługi telekomunikacyjnej na bieżąco, w dacie poniesienia, czyli wystawienia poszczególnych faktur.

WSKAZÓWKI TWOJEGO DORADCY PODATKOWEGO

  • Jeżeli przy podpisywaniu umowy u operatora telekomunikacyjnego skorzystałeś oferty i otrzymałeś laptopa za 0 złpamiętaj, żespłata ratalna laptopa jest podatkowo obojętna.
  • Zdarzenie takie najlepiej rozbić na dwa niezależne zdarzenia: nabycie laptopa i spłata rat.
  • Nabyty laptop powinieneś rozliczyć jako element wyposażenia lub środek trwały.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40652 )
Array ( [docId] => 40652 )