Faktury korygujące rozliczane w drodze korekty deklaracji

Data: 01-08-2013 r.

Niektóre dokumenty korygujące podatnik powinien rozliczać przez korektę samej deklaracji VAT, w której zostały uwzględnione korygowane faktury pierwotne. Dotyczy to dowodów podwyższających kwotę podatku należnego wykazanego na fakturze źródłowej.

Chodzi tu o przypadki, gdy konieczność korekty jest konsekwencją błędu popełnionego przy wystawieniu faktury pierwotnej (a zatem nie należą do tej grupy faktury korygujące wystawiane w związku z podwyższeniem ceny z przyczyn, które powstały po wystawieniu dowodu pierwotnego).

 

Obowiązek „wstecznej” korekty należnego VAT potwierdza stanowisko organów podatkowych (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 kwietnia 2010 r., nr IPPP1-443-212/10-2/AS).

Faktury korygujące, które rozliczane są w drodze korekty deklaracji, dotyczą więc:

  • użycia stawki podatku niższej od prawidłowej (np. 8% zamiast 23%),
  • zastosowania zwolnienia od podatku zamiast opodatkowania,
  • innych pomyłek (np. w ilości towarów, w cenie czy w kwocie podatku itp.), których skutkiem było zaniżenie podatku należnego wykazanego na fakturze pierwotnej.

Korekta „wsteczna” w deklaracji VAT-7

Przykład: Podatnik 5 lutego wystawił fakturę, w której błędnie opodatkował usługę wykonaną w tym samym dniu. Zastosował przy tym stawkę 8% zamiast 23%. Faktura została uwzględniona w deklaracji VAT-7 za luty 2013. Księgowy dostrzegł błąd na początku kwietnia i wystawił fakturę korygującą zmniejszającą cenę netto (cena brutto nie zmieniła się) oraz zmieniającą stawkę podatku z 8 na 23%.

Podatnik powinien rozliczyć VAT przez korektę deklaracji VAT-7 za luty 2013 roku. W poz. 29 deklaracji należy wówczas zmniejszyć wykazaną tam kwotę i jednocześnie zwiększyć wartość w poz. 30.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31941 )
Array ( [docId] => 31941 )