Łączenie metod ewidencji jako sposób uproszczenia ksiąg rachunkowych

Data: 28-06-2017 r.

Wprowadzając uproszczenia, w ewidencji środków trwałych należy brać pod uwagę wartość początkową pojedynczych składników majątkowych oraz ilość i wartość operacji gospodarczych wykonywanych w danej jednostce w odniesieniu do danego rodzaju składników majątkowych. Może się bowiem okazać, że z uwagi na dużą ilość dokonywanych transakcji łącznie stanowią znaczną wartość, której pominięcie może zniekształcać w sposób istotny ocenę struktury majątkowej jednostki.

W ramach przyjętych zasad rachunkowości jednostki mogą stosować uproszczenia pozwalające oszczędzić czas i pracę. Mogą one dotyczyć np. definiowania momentu ewidencji rozrachunków na przełomie okresów sprawozdawczych, wyceny zapasów oraz ewidencji niskocennych składników majątku. Przyjęte rozwiązania nie mogą jednak wpływać na obowiązek zapewnienia wykazania w księgach rachunkowych wszystkich danych, które są istotne w procesie podejmowania decyzji gospodarczych.   

 

Jednostki oświatowe, w tym także należące do sektora finansów publicznych, są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych zgodnie z przepisami rachunkowymi. Jeśli zatem rozporządzenie ministra finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych (…) nie zawiera w danej materii odrębnych uregulowań, jednostki publiczne powinny brać pod uwagę zapisy ustawy o rachunkowości.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o rachunkowości kierownik jednostki, uwzględniając rodzaj oraz wartość poszczególnych grup rzeczowych składników aktywów obrotowych posiadanych przez jednostkę, powinien podjąć decyzję o zastosowaniu jednej z metod prowadzenia ksiąg pomocniczych dla tych grup składników. Chodzi tu o:

  • ewidencję ilościowo-wartościową, w której dla każdego składnika ujmuje się obroty i stany w jednostkach naturalnych i pieniężnych;
  • ewidencję ilościową obrotów i stanów prowadzoną dla poszczególnych składników lub ich jednorodnych grup wyłącznie w jednostkach naturalnych - wyceny należy dokonać na koniec roku budżetowego;
  • odpisywanie w koszty wartości materiałów i towarów na dzień ich zakupu lub produktów gotowych w momencie ich wytworzenia, połączone z ustalaniem stanu tych składników aktywów i jego wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, nie później niż na dzień bilansowy;
  • ewidencję wartościową obrotów i stanów towarów oraz opakowań, prowadzoną dla punktów obrotu detalicznego lub miejsca składowania, której przedmiotem zapisów są tylko przychody, rozchody i stany całego zapasu.
Barbara Jarosz, główna księgowa jednostki budżetowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40514 )
Array ( [docId] => 40514 )