Zwrot kosztów postępowania sądowego jednostka zaklasyfikuje w § 461

Autor: Karol Zawadzki
Data: 23-07-2015 r.

Jednostka budżetowa wydatek dotyczący zwrotu kosztów postępowania sądowego zaklasyfikuje i ujmie w § 461 „Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego”.

Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej nie wskazuje wprost, do jakiego paragrafu należy zakwalifikować wydatek związany z zapłatą zwrotu kosztów postępowania sądowego. Dla udzielenia właściwej odpowiedzi istotne są objaśnienia zawarte w rozporządzeniu z 2 marca 2010 roku w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów Ministra z 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych w § 461 - " Koszty postępowania sądowego i prokuratorskiego” przyjmuje się klasyfikowanie między innymi wpłat z tytułu zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Prawidłowe zaklasyfikowanie wydatku oraz ujecie na odpowiednim koncie księgowym w jednostce budżetowej polega na przeprowadzeniu szczegółowej analizy charakteru tego wydatku.

Zgodnie art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 roku o rachunkowości, przez pozostałe koszty i przychody operacyjnych rozumie się koszty związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki, m. in.: koszty związane z:

  • działalnością socjalną;

  • odpisaniem należności przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem należności o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów;

  • utworzeniem rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi;

  • odpisami aktualizującymi wartość aktywów i ich korektami, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty finansowe;

  • odszkodowaniami i karami;

  • przekazaniem lub otrzymaniem nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych.

Koszty związane z postępowaniem sądowym nie są związane bezpośrednio z działalnością jednostki, dlatego zaliczenia się je do pozostałych kosztów operacyjnych, a zwroty tych kosztów do pozostałych przychodów operacyjnych.

Na koncie 761 „Pozostałe koszty operacyjne” zgodnie z rozporządzeniem w sprawie szczegółowych zasad oraz planów kont dla jednostek budżetowych ewidencjonuje się koszty niezwiązane bezpośrednio z podstawową działalnością jednostki. W szczególności na stronie Wn konta 761 ujmuje się koszty postępowania spornego i egzekucyjnego. Zobowiązanie jednostki budżetowej z tytułu kosztów sądowych w opisanej sytuacji, należy uznać za pozostałe rozrachunki i ująć zgodnie z treścią ekonomiczna na koncie 240 „Pozostałe rozrachunki. Potwierdzeniem tego jest również opis konta 225, z którego wynika, że służy ono do ewidencji krajowych i zagranicznych należności i roszczeń oraz zobowiązań nieobjętych ewidencją na kontach 201–234.

Barbara Jarosz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37587 )
Array ( [docId] => 37587 )