Dokumenty niezbędne do transportu koni

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Transport koni zarówno w celach zarobkowych, jak i na potrzeby własne, wiąże się z posiadaniem odpowiednich dokumentów uprawniających do tego rodzaju przewozów oraz specjalnie wyposażonej przyczepy. Przewożone zwierzę musi mieć zapewnione komfortowe i bezpieczne warunki jazdy szczególnie, gdy pokonywana trasa jest dłuższa niż 50 kilometrów.

Prawo jazdy

Pierwszym dokumentem niezbędnym przy podejmowaniu się transportu koni jest prawo jazdy kategorii B+E uprawniające do kierowania zespołem pojazdów złożonych z samochodu o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t oraz przyczepy o masie całkowitej mniejszej niż rzeczywista masa całkowita auta (łącznie ze znajdującym się w nim osobami i rzeczami).

Ponadto należy posiadać zaświadczenie ukończenia kursu na przewoźnika/konwojenta koni. Specjalistyczne szkolenie kosztuje od 100 do 150 złotych. Przedsiębiorca oferujący usługi transportowe zwierząt, powinien postarać się o wyrobienie licencji międzynarodowej na transport rzeczy.

Certyfikaty i zaświadczenia

Przewożąc konia na terenie Polski na odległość powyżej 50 kilometrów i poza gminę, w której mieszka hodowca lub właściciel zwierzęcia, konieczne jest posiadanie świadectwa zatwierdzenia środka transportu drogowego, paszportu hodowlanego oraz zaświadczenia o kwalifikacjach konwojenta/przewoźnika do transportowania koni.

 

Podczas przewożenia konia do jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej dodatkowo musisz mieć świadectwo zdrowia konia lub poświadczenie zdrowotności od Powiatowego Lekarza Weterynarii, poświadczenie przeprowadzenia dezynfekcji środka transportu oraz dokumenty ewidencyjne zwierzęcia.

W przypadku transportu na teren UE lub państw spoza wspólnoty, trwającego powyżej 8 godzin, musisz przedstawić pełen plan trasy przewozu, w tym czas i miejsca przeznaczone na postój i karmienie zwierząt. Ponadto wszelkie kontrole w miejscach postojowych, transferu czy w punktach granicznych powinny być poświadczone stemplem i pieczątką weterynarza i odesłane do powiatowego lekarza weterynarii.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Zgadza się, troszkę zachodu z tymi paperami jest. Mój mąż przewozi przyczepy dla koni w firmie Cheval Liberte Debon i tylko dla pustych przyczep potrzebował specjalnych dokumentów. Szczęśliwie firma się tym zajęła, także mąż nie musiał się niczym przejmować - obiera jedynie (sowitą) wypłatę :P

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32107 )
Array ( [docId] => 32107 )