Gdzie obowiązują winiety

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 30-10-2012 r.

Zamierzasz korzystać z autostrad lub dróg krajowych w takich państwach, jak Austria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria czy Węgry niezbędne jest posiadanie winiet. Zaletą naklejek z nadrukowanym numerem rejestracyjnym samochodu jest wygoda i możliwość uniknięcia korków na bramkach płatniczych. Gdzie można je kupić, za ile i jak długo są ważne?

Gdzie kupować winiety

Podstawowym dystrybutorem winiet na terenie naszego kraju jest Polski Związek Motorowy. Rozprowadza je w okręgowych biurach, a także za pomocą sklepu internetowego PZM Sklep. W punktach PZM-u można również nabyć karty magnetyczne VIACARD, które są niezbędne we Włoszech.

Winiety są dostępne również w przygranicznych sklepach, kioskach, kantorach walut czy stacjach benzynowych. Najlepiej kupować je w punktach zaraz po przekroczeniu granicy, gdyż w ten sposób można zaoszczędzić nawet jedną trzecią kwoty, którą zapłaciłbyś za zakup na terenie Polski.

Za ile i na jak długo

Zwykle wysokość opłat za naklejkę upoważniającą do przejazdu autostradami i drogami krajowymi zależna jest od pokonywanego odcinka oraz kategorii pojazdu. W Austrii możesz kupić winietę na 10 dni za 8 Euro, 2 miesiące – 23,40 Euro lub roczną, która kosztuje 77,80 Euro. Ponadto w przypadku przejazdu tunelami (np. Arlberg czy Karawanken) oraz drogami wysokogórskimi (droga wysokoalpejska Gerlos lub Timmelsjoch) pobierane są dodatkowe opłaty.

Na terenie Czech płatny jest przejazd autostradą i drogami ekspresowymi m.in. D1 Praha (Chodov) – Brno-Kyvalka czy R10 Kosmonosy – Ohrazenice. Za 10-dniową naklejkę zapłacisz 310 czeskich koron, miesięczną 440 CZK a roczną 1500 CZK. W Rumunii i na Węgrzech honorowane są tzw. e-winiety, których koszt zależy od kategorii pojazdu, czasu pobytu i kategorii emisji spalin (normy EURO). Na Słowacji za 10-dniową winietę dla samochodu poniżej 3,5 tony wydasz 10 euro, a miesięczną 14 euro.

W przypadku pojazdu z przyczepą musisz wykupić dodatkowe naklejki o takich samych wartościach, jak te dla samego auta. Korzystając z słoweńskich autostrad oplata tygodniowa to 15 Euro, miesięczna 30 Euro. Aby legalnie poruszać się po Szwajcarii musisz wykupić winietę roczną (ważna od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego, czyli 14 miesięcy). Posiadając pojazd do 3,5 tony wydasz 40 franków szwajcarskich, jeśli masz dodatkowo przyczepę lub kemping musisz nabyć dwie naklejki.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32148 )
Array ( [docId] => 32148 )