Jak przebiega graniczna kontrola sanitarna

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 17-10-2012 r.

Zanim importowane z państw nienależących do Unii Europejskiej owoce czy warzywa trafią do obrotu muszą zostać poddane granicznej kontroli sanitarnej. Czynność ta jest niezbędna, aby uniknąć wprowadzenia na rynek produktów, które mogłyby zagrozić zdrowiu czy nawet życiu mieszkańców naszego kraju.

Po pierwsze wniosek

Działania kontrolne podejmowane są na wniosek osoby odpowiedzialnej za transport towaru z państwa trzeciego. Dokumenty powinny być złożone do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej na minimum 48 godzin przed planowanym przekroczeniem granicy RP (w przypadku produktów szybko psującej się czas ten wynosi 24 godziny).

Na przejściu granicznym państwowi graniczni inspektorzy sanitarni, a w siedzibie firmy państwowi powiatowi lub państwowi graniczni urzędnicy PIS sprawdzą produkty nie pochodzące od zwierząt (owoce, warzywa, mąka, kasze, ryż, produkty zbożowe np. pieczywo, woda) oraz materiały i wyroby służące do kontaktu z żywnością np. łyżki, noże, miksery.

Po drugie kontrola

W momencie przekraczania granicy odpowiednie służby administracyjne poproszą o pełną dokumentację przewożonego towaru umożliwiającą jego identyfikację oraz zgodność z wymaganiami zdrowotnymi.

W przypadku orzeszków ziemnych, przypraw, suszonych owoców, ryżu, warzyw świeżych, schłodzonych i mrożonych kontrola jest bardziej szczegółowa, dlatego od importera wymagany jest również wspólnotowy dokument wejścia (CED). Sprawdzony zostanie środek transportu, opakowania zbiorcze, etykiety, temperatury przewożenia towaru.

Obserwacji i ocenie podlega każdy wwożony produkt lub przedmiot, który może zostać użyty do wyrobu lub spożywania artykułów spożywczych. W przypadku podejrzenia co do jakości zdrowotnej produktu, kontrolerzy mogą pobrać również próbki produktów do wnikliwej analizy i badań laboratoryjnych, a transport zostaje wstrzymany do uzyskania wyników.

Pozytywne przejście nadzoru poświadczone zostaje świadectwem stwierdzającym spełnienie wymagań zdrowotnych.

Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32130 )
Array ( [docId] => 32130 )

Array ( [docId] => 32130 )