Odszkodowania od kierowcy, który spowodował wypadek

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-10-2012 r.

Każda firma działająca w branży transportowej, która dysponuje nawet kilkupojazdową flotą musi liczyć z tym, że jeden z pracowników może spowodować lub brać udział w wypadku drogowym. Kiedy można zażądać od pracownika odszkodowania i jakiego rzędu mogą to być roszczenia?

Straty w mieniu

Jednym z najczęstszych następstw wypadków drogowych jest uszkodzenie samochodu firmowego. Aby można było pociągnąć pracownika do pełnej odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę, do zdarzenia musiało dojść wskutek jego umyślnego działania. Dotyczy to wszelkich form naruszenia przepisów ruchu drogowego, których kierowca dopuścił się świadomie. Przykładowo przekroczył on obowiązujące na danym obszarze ograniczenie prędkości lub jechał pod prąd mimo znaku informującego o drodze jednokierunkowej.

Dodatkowo trzeba udowodnić, że pojazd został kierowcy przekazany we właściwy sposób, czyli dobrowolnie zgodził się on na powierzenie mu auta wraz z obowiązkiem jego zwrócenia lub rozliczenia się oraz samochód został mu wydany tak, że mógł on sprawdzić dokładnie jego stan jakościowy. Jednak wysokość odszkodowania nie może przekraczać wysokości jego trzykrotnej pensji. Jeśli do wypadku doszło z przyczyn niezależnych od pracownika np. zasłabł on za kierownicą, z winy osób trzecich (innego uczestnika ruchu) lub samochód nie został mu przekazany prawidłowo, wówczas nie możesz żądać od niego roszczeń.

Osoby trzecie zostały poszkodowane

W sytuacji, gdy zatrudniony kierowca spowodował wypadek, w którym ucierpiały osoby trzecie to nie on, a właściciel firmy, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za wypłatę roszczeń materialnych, jak i dotyczących np. kosztów leczenia. Wskazuje na to art. 120 Kodeksu pracy.

Jednak, aby tak się stało, że muszą zajść dwie przesłanki:

  • do zdarzenia doszło z winy nieumyślnej oraz
  • pracownik musiał wypełniać swoje obowiązki z tytułu powierzonej mu pracy.

Jednak masz prawo zażądać od pracownika zwrotu wypłaconego roszczenia, ale nie wyższej niż wysokość trzykrotnej wypłaty.

Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32141 )
Array ( [docId] => 32141 )