Rodzaje spedycji i stawki spedycyjne

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Wydawać by się mogło, że spedycja, której istotą jest organizowanie transportu towaru, to mało skomplikowana działalność. Jednak jedna z części składowych branży TSL (transport-spedycja-logistyka) wymaga odpowiednich kwalifikacji i znajomości wielu zagadnień związanych z transportem.

Rodzaje spedycji

Spedycja obejmuje wszelkiego typu działalność opierającą się na organizacji przewozu towarów, która odbywa się na zlecenie osoby prawnej lub fizycznej i wymaga wykonania szeregu czynności z tym związanych np. pakowanie, przeładunek, wyładunek, dystrybucja, itp. Wyróżniamy dwa rodzaje spedycji – materialną oraz będącą świadczeniem nieodpłatnym. Mianem spedycji materialnej określa się działalność o charakterze publicznym, której istotą jest sprzedaż. Z kolei drugi typ spedycji tzw. spedycja własna, charakteryzuje się brakiem wyceny towaru, a koszty związane z procesem transportu przesyłki stanowią część całkowitych kosztów innego produktu finalnego.

Spedycja może być prowadzona gałęziowo, czyli przy użyciu jednego środka transportu lub intermodalnie, gdzie wykorzystywanych jest kilka typów środków przewozu, a spedytor pełni funkcję tzw. operatora transportu multimodalnego (MTO). Ponosi on pełną odpowiedzialność za transport od miejsca nadania przesyłki do miejsca jej odbioru. Transport odbywa się na podstawie jednego dokumentu przewozowego o charakterze uniwersalnym. Spedycja może odbywać się drogą samochodową, kolejową, lotniczą, morską lub żeglugą śródlądową, na rynku krajowym lub międzynarodowym.

Ceny usług spedycyjnych

Ceny usług spedycyjnych mogą mieć charakter ryczałtu spedycyjnego, który negocjuje się na etapie zawierania umowy, bez kalkulacji szczegółowej czy odniesienia do kwot globalnych. Na jego wysokość ma wpływ pracochłonność danego zlecenia, wielkość towaru, linia przemieszczania się ładunku oraz czynności dodatkowe związane z zadaniem spedycyjnym. Stawki czynnościowe odnoszą się do konkretnych czynności i mają charakter taryfowy. Z kolei prowizje spedytorskie wypłacane są w momencie, gdy spedytor zna pełną wartość transakcji handlowej lub całkowitą kwotę sprzedanych ładunków. Wpływa na nią sprawność wykonania całego procesu transportu oraz handlu przesyłką.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32114 )
Array ( [docId] => 32114 )