Obowiązkowe dokumenty w transporcie lotniczym

Autor: Stwora Sylwia
Data: 22-10-2012 r.

Przewóz przesyłki od nadawcy do odbiorcy realizowany przez spedytora czy przewoźnika musi być odpowiednio udokumentowany. W przypadku realizowania dostawy drogą lotniczą od stron zlecenia wymagany jest lotniczy list przewozowy AWB i MAWB. Kiedy dostawa leży w gestii firmy spedytorskiej potrzebny jest także lotniczy list przewozowy HAWB.

List przewozowy AWB dla przewoźnika

Pierwszym dokumentem, który należy wystawić przy przewozie towarów samolotem jest lotniczy list przewozowy AWB (Air WayBill). Stanowi on potwierdzenie zawarcia umowy przewozowej i zobowiązuje przewoźnika do dostarczenia danej przesyłki we wskazane przez zleceniodawcę miejsce.

List przewozowy AWB powinien zawierać takie informacje, jak oznaczenie miejsca rozpoczęcia przewozu oraz punktu docelowego, a także oznaczenie wagi ładunku.

List przewozowy AWB musi być sporządzony przez nadawcę (ewentualnie przewoźnika) na formularzu zgodnym z wymaganiami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA). Wydaje się go w trzech oryginałach przeznaczonych dla nadawcy, przewoźnika i odbiorcy oraz sześciu kopiach dla portów lotniczych. List przewozowy AWB jest wystawiany w języku angielskim i z numerem przewoźnika.

 

List przewozowy MAWB i list przewozowy HAWB dla spedytora

W przypadku firmy spedytorskiej, która przesyłki od różnych zleceniodawców dostarcza w to samo miejsce docelowe, wystawiany jest lotniczy list przewozowy MAWB (Master Air WayBill). Według dokumentu spedytor jest tu osobą wysyłającą, a partnerskie przedsiębiorstwo spedycyjne - odbiorcą. List przewozowy powinien zostać dostarczony do linii lotniczej, która jest w tym przypadku przewoźnikiem.

Niezbędny jest również HAWB (House Air Waybill), który jest spedytorskim listem przewozowym. Stanowi on listę zintegrowanych w jedną przesyłkę kilku różnych towarów. Uwzględnia on również koszty związane z przewozem przesyłki.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32204 )
Array ( [docId] => 32204 )