Sposób obliczania zaliczki na podatek zależy od momentu ustania stosunku pracy

Data: 29-06-2013 r.

Koszty uzyskania przychodów stosuje się w wysokości przysługującej pracownikowi do końca miesiąca, w którym ustał stosunek pracy. Z kolei możliwość skorzystania z kwoty zmniejszającej podatek jest bezpośrednio związana z pozostawaniem w stosunku pracy. To tylko jedna z różnic obowiązująca przy obliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku wypłacania wynagrodzeń po ustaniu zatrudnienia.

W sytuacji gdy pracownik nie przepracował pełnego miesiąca, a wypłata odbywa się w tym samym miesiącu, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy, stosuje się koszty w wysokości przysługującej pracownikowi, tj. 111,25 zł lub 139,06 zł. Koszty uzyskania są bowiem zryczałtowane i niepodzielne, zatem już w pierwszym dniu pracy w danym miesiącu pracownik nabywa do nich prawo. Świadczą o tym m.in. interpretacje indywidualne urzędów skarbowych w:
 
  • Sępólnie Krajeńskim (sygn. PB-415-7(4)/05),
  • Kamiennej Górze (sygn. PD/415-3/04) oraz
  • I Urzędu Skarbowego w Łodzi (sygn. I USB XVI/415/34/07).

Inaczej będzie, w sytuacji gdy wypłata jest dokonywana w miesiącu kolejnym. W tym miesiącu nie łączy pracownika z pracodawcą stosunek pracy. Podobnie będzie w przypadku dokonywania ewentualnych wypłat w kolejnych miesiącach – tu należy zastosować już koszty w podstawowej wysokości. Gdyby bowiem uznać, że oświadczenie złożone w trakcie trwania umowy o pracę obowiązuje również po jej rozwiązaniu, należałoby oczekiwać, iż każdy były pracownik powinien informować swoich poprzednich pracodawców o zmianie miejscowości zamieszkania, a tym samym – swojego „statusu podatkowego”.

Sposób postępowania przy obliczaniu zaliczek na podatek w zależności od momentu ustania stosunku pracy oraz terminu wypłaty wynagrodzeń

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32480 )
Array ( [docId] => 32480 )