Błędna decyzja ZUS – jak płatnik składek ZUS może się odwołać

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 11-11-2012 r.

Niestety coraz częściej zdarza się, iż ZUS wydaje decyzje wynikające z nierzetelnego sprawdzenia dokumentacji bądź z błędnej interpretacji przepisów prawa. Najczęściej wydanie tych decyzji opiera się na kontroli, która ogranicza się do porównania raportów złożonych przez płatników składek w ZUS. Bez wszczynania postępowania kontrolnego u któregokolwiek z nich. Dlatego też – przy braku właściwej analizy dowodów – pojawiają się błędne decyzje, zmuszające płatników do podejmowania działań odwoławczych. Jak płatnik składek powinien się zatem odwołać od takiej decyzji?

Składnie odwołania od decyzji ZUS

Odwołanie powinno być zaadresowane do sądu wskazanego w pouczeniu, znajdującym się na końcu decyzji. Należy to uczynić w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Po tym terminie decyzja uprawomocni się i niestety trzeba ją będzie zrealizować, nawet jeśli jest błędna.

Odwołanie składa się w dwóch egzemplarzach, jeden przeznaczony jest dla ZUS, a drugi dla sądu.

ZUS często zmienia decyzję

W sprawach oczywistych ZUS na ogół zmienia decyzję, bez przekazywania sprawy dalej, i informuje o tym płatnika składek. Takie powiadomienie kończy postępowanie. Niemniej zdarza się, że sprawa trafia jednak do sądu, który nadaje sprawie dalszy bieg.

Gdy ZUS skieruje sprawę na drogę sądową

Jeżeli decyzja ZUS jest nieprawidłowa, nie należy się obawiać składać odwołania, szczególnie gdy mamy pewność, że racja jest po naszej stronie. Natomiast gdy ZUS mimo wszystko skieruje sprawę na drogę sądowej, warto na tym etapie zapewnić sobie pomoc prawnika, ze względu na skomplikowane procedury sądowe i terminy, których trzeba pilnować, a także – z uwagi na możliwość nieuwzględnienia przez sąd wniosku i konieczność podjęcia dalszej walki w drodze apelacji.

Podstawa prawna

  • ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 89 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego
 

Autor: Jarosława Warszawska - Mericon. Kadry, Płace, Doradztwo

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32496 )
Array ( [docId] => 32496 )