Korekta raportów ZUS gdy umowa zlecenia stała się tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 22-11-2012 r.

Osoba, która jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą i wykonuje umowę zlecenia, ma dwa tytuły do ubezpieczeń społecznych. Gdy jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń wybierze działalność gospodarczą, z umowy o zlecenie ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dla niej dobrowolne a ubezpieczenie zdrowotne - obowiązkowe. Sytuacja ulega zmianie, gdy działalność gospodarcza zostaje zawieszona.

Przykładowo, firma zatrudniała zleceniobiorcę na podstawie umowy od 10 października do 23 grudnia 2009 r. Z umowy tej zleceniobiorca podlegał obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, ponieważ jednocześnie prowadził działalność gospodarczą. Wynagrodzenie z umowy o zlecenie zostało jednorazowo za cały okres wypłacone w styczniu 2010 r. ZUS przesłał firmie informację, że od 1 grudnia 2009 r. zleceniobiorca powinien podlegać wszystkim ubezpieczeniom, ponieważ od tego dnia zawiesił działalność. W takiej sytuacji firma musi złożyć korektę dokumentów.

Płatnik składek powinien zleceniobiorcę zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od 1 grudnia 2009 r. tj. od dnia, od którego umowa zlecenia stała się dla niego jedynym tytułem do ubezpieczeń. Aby tego dokonać, powinien jednak najpierw złożyć druk ZUS ZWUA i z dniem 1 grudnia 2009 r. wyrejestrować zleceniobiorcę z ubezpieczenia zdrowotnego. Następnie od tego dnia powinien ze zlecenia zgłosić go do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego, składając druk ZUS ZUA.

W przypadku gdy odpłatność w umowie zlecenia została ustalona kwotowo, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne będzie stanowił przychód, jaki zleceniobiorca uzyskał, wykonując umowę zlecenia. Jednak ze względu na to, że umowa zlecenia była wykonywana od 10 października do 23 grudnia 2009 r., a zleceniobiorca ubezpieczeniom społecznym podlegał dopiero od 1 grudnia, płatnik powinien ustalić wynagrodzenie przypadające na ten okres i od tego wynagrodzenia naliczyć i odprowadzić składki na ubezpieczenia społeczne.

Gdy w umowie była przewidziana kwota, jaką zleceniobiorca ma otrzymać z umowy zlecenia, należy ją podzielić przez liczbę dni, przez którą umowa była wykonywana, a uzyskaną kwotę pomnożyć przez liczbę dni, przez którą zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniom społecznym.

Po ustaleniu tej kwoty płatnik powinien złożyć w trybie korekty raport ZUS RCA z kodem 04 11 xx za grudzień i wykazać zerową podstawę wymiaru i kwoty składek oraz naliczyć składki na ubezpieczenia społeczne oraz opłacić je wraz z odsetkami za zwłokę. Oprócz korekty raportu za grudzień płatnik składa za ten miesiąc także korektę deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA.

Podstawa prawna:

art. 9 ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.)

Autor: Andrzej Radzisław - specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Opracowanie redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32511 )
Array ( [docId] => 32511 )