Nowe druki ZUS w programie Płatnik

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Autor: Marta Brakoniecka
Data: 03-09-2018 r.

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawcy będą mogli prowadzić i przechowywać w postaci papierowej lub elektronicznej dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników. Zagwarantowane będzie zachowanie jej poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem przez okres zatrudnienia, a także przez okres 10 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym stosunek pracy uległ rozwiązaniu lub wygasł. Chyba że odrębne przepisy przewidują dłuższy okres przechowywania dokumentacji pracowniczej. Okres ten i rodzaj przechowywania dotyczy również dokumentacji osobowej wynikającej z podpisania umowy zlecenia.

Jednym z kilku nowych dokumentów do ZUS będzie oświadczenie ZUS OSW. Oświadczenie to pracodawca (zleceniobiorca) przekazuje do ZUS, w przypadku gdy chce skrócić okres przechowywania akt pracowniczych/dokumentów zleceniobiorcy. W oświadczeniu tym pracodawca (zleceniodawca) oświadcza również, że przekaże do ZUS  raporty informacyjne ZUS RIA za wszystkich ubezpieczonych,  zatrudnionych w okresie od 01.01.1999 roku do 31.12.2018 roku.

W programie Płatnik zostaną dodane nowe formularze ZUS OSW, ZUS RIA, ZUS PRA oraz zmienione formularze ZUS DRA, ZUS ZWUA, Informacja miesięczna, Informacja roczna. W programie dla nowych utworzonych dokumentów zostaną wprowadzone słowniki, które będą wsparciem podczas ich wypełniania. Dla nowych dokumentów zostaną wprowadzone także reguły weryfikacji, które już podczas wypełniania będą sprawdzać i sygnalizować potencjalne błędy. Zostanie także dodany komunikat, który będzie informował pracodawcę o upływającym terminie na złożenie dokumentów ZUS RIA.

Marta Brakoniecka specjalista w zakresie kadr i płac, praktyk z wieloletnim doświadczeniem

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40958 )
Array ( [docId] => 40958 )