Pisemne interpretacje ZUS są już jawne

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 27-01-2013 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany został do publikowania indywidualnych interpretacji w sprawach składek w Biuletynie Informacji Publicznej. Oznacza to, że będą one ogólnodostępne tak jak interpretacje urzędów skarbowych.

Zapytać można tylko o sprawy z zakresu opłacania składek

Przedsiębiorca może wystąpić do ZUS o udzielenie pisemnej interpretacji tylko tych przepisów, z których wynika dla niego obowiązek opłacania składek. Należy przyjąć, że takiej interpretacji podlegają wszystkie przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, które regulują za kogo i od jakiej podstawy powinny być opłacane składki na ubezpieczenia społeczne.

W gorszej sytuacji są płatnicy – nieprzedsiębiorcy

Płatnik, który nie jest przedsiębiorcą, nie uzyska interpretacji w formie decyzji. Może jednak wystąpić do ZUS ze zwykłym zapytaniem. Odpowiedź otrzyma w formie zwykłego pisma, które jednak nie chroni go przed skutkami zmiany stanowiska ZUS lub wręcz pomyłki tego organu.

Jeżeli okazałoby się, że płatnik nie opłaca składek od jakiegoś przychodu, ponieważ taką informację na piśmie otrzymał, a podczas przeprowadzanej kontroli inspektor kontroli uznałby, że ten składnik wynagrodzenia powinien być obciążony składkami, to na gruncie przepisów ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych okoliczność uzyskania na piśmie stanowiska ZUS nie powoduje, że płatnik jest zwolniony z obowiązku opłacania składek od tego przychodu. Co więcej, musi również uregulować odsetki za zwłokę. Po opłaceniu należności (wraz z odsetkami) ma prawo wystąpić do ZUS o naprawienie poniesionej szkody. Jednak w takiej sytuacji należałoby uznać, że wysokość szkody byłaby zawężona do kwoty wpłaconych do ZUS odsetek za zwłokę.

W sprawie zasiłków ZUS zajmie stanowisko tylko w formie zwykłego pisma

W zwykłym trybie pisemnym płatnicy, bez względu na to, czy są przedsiębiorcami, czy nie, mogą występować do ZUS w innych sprawach, które bezpośrednio nie wiążą się opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, np. z zasadami ustalania podstawy wymiaru składek za osoby na urlopie wychowawczym, składania dokumentów ubezpieczeniowych czy też ustalania podstawy wymiaru zasiłków. Na takie pisma ZUS również udzieli odpowiedzi, jednak nie będzie to odpowiedź w formie decyzji, tylko w zwykłe pismo.

Podstawa prawna

  • Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. nr 220, poz. 1447 ze zm.).
  • Art. 7 ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. z 2012 r., poz. 1342).
  • Art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Autor: Michał Jarosik, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Opracowanie Redakcyjne: Renata Kajewska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32521 )
Array ( [docId] => 32521 )