Trzeba sprawdzić numery identyfikacyjne płatnika i ubezpieczonego

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 24-03-2014 r.

Przy sprawdzaniu dokumentów rozliczeniowych za rok ubiegły trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy nie występują błędy w podawanych przez płatnika składek numerach identyfikacyjnych.

Najczęściej chodzi o numer REGON oraz NIP. Muszą być one zgodne z numerami wykazanymi w zgłoszeniu płatnika składek albo jego korekcie, jeśli dotyczyła ona numeru identyfikacyjnego. Co prawda tego rodzaju błędy powinny być wychwytywane przez program Płatnik, ale mimo to w praktyce często występują.

Jeżeli płatnik stwierdzi błąd w swoim numerze identyfikacyjnym, składa dany raport w trybie korekty, tj. oznaczając go kolejnym numerem identyfikatora, podając w nim numer poprawny oraz pozostałe pola wypełniając identycznie jak w pierwotnie złożonym dokumencie. Ten sposób postępowania dotyczy zarówno raportów składkowych (ZUS RZA, ZUS RCA), jak i świadczeniowych (ZUS RSA).

Przykład:

Sprawdzając dokumenty rozliczeniowe za 2013 rok, płatnik zauważył, że w jednym z raportów ZUS RCA składanym za grudzień podał niewłaściwy NIP firmy. Zamiast 8796541230 wpisano 9796541230.

W celu skorygowania błędu płatnik musi złożyć wspomniany raport w trybie korekty, oznaczając go numerem identyfikatora 02 12 2013 (zakładając, że będzie to pierwsza korekta za ten miesiąc) oraz podając właściwy NIP. Pozostałe pola raportu powinny być wypełnione tak jak w korygowanym dokumencie. Do raportu musi być dołączona deklaracja rozliczeniowa za grudzień 2013 roku oznaczona tym samym identyfikatorem (02 12 2013), mimo że nie zaszły w niej żadne zmiany.

Oprócz sprawdzenia swoich numerów identyfikacyjnych płatnicy powinni także skontrolować tego rodzaju numery osób ubezpieczonych, które wykazywane są we wszystkich rodzajach imiennych raportów miesięcznych. Błędny numer utrudnia, a często wręcz uniemożliwia, poprawne zaksięgowanie opłaconych składek na indywidualnym koncie ubezpieczonego prowadzonym przez ZUS.

W przypadku ubezpieczonych aktualnie obowiązującym numerem jest PESEL. Powinien on być zgodny z numerem podanym w zgłoszeniu do ubezpieczeń.

Ewentualny błąd w numerze identyfikacyjnym osoby ubezpieczonej poprawia się w ten sam sposób co błędy w numerze identyfikacyjnym płatnika składek, tj. składając dany raport w trybie korekty z poprawionym numerem oraz pozostałymi polami wypełnionymi tak jak w pierwotnie złożonym dokumencie.

Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34484 )
Array ( [docId] => 34484 )