Wypełnienie ZUS RSA przy dwóch tytułach przerw w opłacaniu składek

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 21-05-2014 r.

Niekiedy w tym samym miesiącu płatnik wykazuje dwie przerwy w opłacaniu składek ubezpieczonego, a ponieważ każda z tych przerw ma inny tytuł, istnieje konieczność wypełnienia dwóch kolejnych bloków.

Problem ten omawiamy na przykładzie.

Przykład:

Pracownicy została przedłużona umowa o pracę do dnia porodu. Przebywała na zasiłku chorobowym wypłacanym przez ZUS. Urodziła dziecko 6 maja. Pracodawca wystawił świadectwo pracy, w którym 6 maja był ostatnim dniem zatrudnienia. Jak prawidłowo dokonać rozliczenia w raporcie RSA za taką osobę?

Płatnik w tym przypadku musi wykazać dwie przerwy w opłacaniu składek. Każda z nich ma inny tytuł, wobec czego powinien wypełnić dwa kolejne bloki formularza ZUS RSA.

Formularz ten płatnik składek sporządza w celu przekazania informacji o wypłaconych świadczeniach i o przerwach w opłacaniu składek.

Za okres od 1 do 5 maja jako kwotę wypłaconego świadczenia wpisuje się „0”, natomiast kod przerwy – 313. Oznacza to, że w okresie od 1 do 5 dnia maja ubezpieczona przebywała na zwolnieniu lekarskim, a płatnikiem zasiłku chorobowego był ZUS, stąd zerowa kwota wypłaconych świadczeń.

W przypadku 6 maja, od którego ubezpieczona zaczęła korzystać z zasiłku macierzyńskiego, w polu kwota wypłaconych świadczeń należy również wpisać „0”, natomiast kod przerwy – 311. Tak wypełniony blok wskazuje, że ubezpieczona od tego dnia zaczyna korzystać z zasiłku macierzyńskiego.

Renata Zawiślak, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34911 )
Array ( [docId] => 34911 )