Za miesięczny urlop bezpłatny czasem trzeba złożyć ZUS RCA

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 10-07-2014 r.

Za pracownika przebywającego cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym pracodawca sporządza wyłącznie raport ZUS RSA, chyba, że w trakcie miesiąca pracownik otrzyma wynagrodzenie, od którego zostaną naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Gdy pracownik korzysta z urlopu bezpłatnego, pracodawca jako płatnik składek, zobowiązany jest złożyć imienny raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 11 XX ze wskazaniem okresu przerwy w opłacaniu składek oraz kodem świadczenia/przerwy 111.

 

W takim przypadku nie ma konieczności składania za zatrudnionego raportu ZUS RCA. Do tej zasady są zastrzeżenia. W sytuacji , gdy rozpoczęcie lub zakończenie urlopu bezpłatnego następuje w trakcie miesiąca, oprócz ZUS RSA pracodawca zobowiązany jest złożyć za pracownika raport ZUS RCA. Obowiązek złożenia raportu ZUS RCA powstaje również wtedy, gdy – mimo, iż pracownik przebywa cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym - w trakcie tego miesiąca wypłacone zostały jakieś składniki wynagrodzenia należne za okres poprzedzający urlop bezpłatny (np. premia roczna), od których istnieje obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Renata Zawiślak, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35307 )
Array ( [docId] => 35307 )