Za miesięczny urlop bezpłatny trzeba złożyć ZUS RSA

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 22-05-2013 r.

Za pracownika przebywającego cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym pracodawca sporządza wyłącznie raport ZUS RSA. Jeśli jednak w trakcie miesiąca pracownik otrzyma wynagrodzenie, od którego zostaną naliczone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, płatnik musi wypełnić również ZUS RCA.

Za pracownika przebywającego na urlopie bezpłatnym, pracodawca jako płatnik składek, zobowiązany jest złożyć imienny raport ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 11 XX ze wskazaniem okresu przerwy w opłacaniu składek oraz kodem świadczenia/przerwy 111.

W takim przypadku nie ma konieczności składania za zatrudnionego raportu ZUS RCA. Do tej zasady są zastrzeżenia. W sytuacji , gdy rozpoczęcie lub zakończenie urlopu bezpłatnego następuje w trakcie miesiąca, oprócz ZUS RSA pracodawca zobowiązany jest złożyć za pracownika raport ZUS RCA. Obowiązek złożenia raportu ZUS RCA powstaje również wtedy, gdy - mimo iż pracownik przebywa cały miesiąc kalendarzowy na urlopie bezpłatnym - w trakcie tego miesiąca wypłacone zostały jakieś składniki wynagrodzenia należne za okres poprzedzający urlop bezpłatny (np. premia roczna), od których istnieje obowiązek opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32540 )
Array ( [docId] => 32540 )