Zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy

Kategoria: Dokumentacja ZUS
Data: 09-10-2013 r.

Po osiągnięciu 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (w przypadku mężczyzn) przedsiębiorcy przysługuje zwolnienie z opłacania składek na Fundusz Pracy. W takim przypadku, osoba prowadząca pozarolniczą działalność za pierwszy miesiąc, w którym rozpoczęła korzystanie ze zwolnienia powinna złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe – wskazuje MPiPS.

Stanowisko takie zajął resort pracy, udzielając odpowiedzi na zapytanie poselskie (interpelacja nr 19506 z 10 lipca 2013 r., SPS-023-19506/13).

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, zwolnione są z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej lub imiennych raportów miesięcznych za kolejne miesiące, w sytuacji gdy nie następuje żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Zgodnie z przepisami, zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za kolejny miesiąc dotyczy tych płatników składek także wówczas, gdy składki opłacają od podstawy wymiaru wynoszącej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, a zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą tego wynagrodzenia.

Jak wskazał MPiPS w odpowiedzi na interpelację, przedsiębiorca powinien złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe za pierwszy miesiąc, w którym zaprzestaje opłacania składek na Fundusz Pracy w związku z osiągnięciem wieku uprawniającego do zwolnienia z opłacania tej składki (odpowiednio 55 lat – w przypadku kobiet lub 60 lat – w przypadku mężczyzn). Na tej podstawie będą przez ZUS tworzone systemowo dokumenty rozliczeniowe za kolejne miesiące.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32549 )
Array ( [docId] => 32549 )