W 2013 r. chorzy i bezrobotni mogą skorzystać z emerytur częściowych

Data: 04-02-2013 r.

Dla osób, które z powodu braku pracy albo złego stanu zdrowia nie będą mogły pracować do 67 lat przewidziano tzw. emerytury częściowe. Kobieta będzie mogła skorzystać z emerytury częściowej, jeżeli ukończy 62 lata oraz będzie posiadała 35 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Mężczyźni mogą otrzymać emeryturę częściową, gdy ukończą 65 lat i będą mieli 40-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Możliwość uzyskania częściowego świadczenia nie dotyczy wszystkich ubezpieczonych urodzonych po dniu 31 grudnia 1948 r.. Dotyczy jedynie 62-letnich kobiet i 65-letnich mężczyzn, nie mających ukończonego podwyższonego wieku emerytalnego.

Tym samym o częściową emeryturę nie mogą ubiegać się kobiety, dla których podwyższony wiek emerytalny wynosi 62 lata lub jest niższy od 62 lat. Takie rozwiązanie będzie dostępne dla mężczyzn od 2013 r. i od 2021 r. dla kobiet. Emerytury częściowe będą mogły pobierać zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące. Nie będzie miał również żadnego znaczenia dochód osiągany przez osoby uprawnione do takich emerytur.

Osoby, które skorzystają z emerytur częściowych, otrzymają jedynie połowę świadczenia, którą otrzymaliby, gdyby przeszli na emeryturę z chwilą osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Świadczenie to będzie można pobierać bez rezygnowania z pracy. Przy jego wypłacie ZUS nie będzie także brał pod uwagę wysokości zarobków uprawnionego.

Emerytura częściowa będzie znaczącym uzupełnieniem wynagrodzenia pracownika lub zapewni mu środki do życia w okresie niezbędnym do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Jej wypłata w przypadku kobiet będzie mogła trwać nawet 5 lat. Wpłynie to jednak na wysokość powszechnej emerytury, o jaką będzie się można ubiegać po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Gdy okres pobierania świadczenia częściowego będzie krótki, nie wpłynie to znacznie na obniżenie świadczenia docelowego czyli emerytury powszechnej. Z kolei im dłuższy okres pobierania świadczenia częściowego, tym wyższe obniżenie emerytury w wieku powszechnym.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).


Zobacz także:

Nie każdemu w wieku przedemerytalnym można zmienić miejsce pracy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych – 11 odpowiedzi na pytania

pobierz

Okres zasiłkowy

pobierz

Jak rozliczać ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2017 roku

pobierz

Dokumenty ubezpieczeniowe – 8 odpowiedzi na pytania

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32587 )
Array ( [docId] => 32587 )